Kabileden modern devlete kutsallığın inşası
Construction of holiness from clan to modern state
  1. Tez No: 736988
  2. Yazar: ABDULSAMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada yönetim olgusunun kutsallıkla olan ilişkisi konusu ele alınmaktadır. Yönetim olgusunu inceleyen Yönetim Bilimi'nin işbölümü, otorite ve hiyerarşi unsurlarının kutsallıkla ilişkisi yönetimin kutsallıkla ilişkisine dair alt değerlendirmeler sunmaktadır. Böyle bir zemin üzerinden çeşitli topluluklarda kutsallıkla yönetimin ilişkisi incelenerek kutsallığın yönetimde nasıl bir rolü olduğuna dair bazı sonuçlar elde edilebilir. Sonuçların elde edilebilmesi için gerekli kuramsal altyapıyı oluşturmak için yönetimsellik kuramı, otorite tipleri kuramı ve Protestan ahlakıyla kapitalizmin uyumu teorilerinden faydalanılmıştır. Bu teoriler iktidar, yönetim ve kutsallık arasındaki ilişkilerin tartışılması açısından bir çerçeve sunmaktadır. Bu çerçeve oluşturulduktan sonra kutsallıkla yönetimin ilişkisinin tarihsel dönüşümlerinin ele alınması mümkün hale gelmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada ilkel, feodal ve modern olmak üzere üç farklı toplum biçimi ele alınmıştır. Her üç toplum biçiminde de kutsallığın toplumsal işlevi ve yönetime olan etkisi ele alınmıştır. Bu toplum biçimlerinden ilkel toplumda akrabalık ilişkileri, feodal toplumda Kilise, modern dönemde ise yurttaşlık ve uzmanlaşma öne çıkmaktadır. Genel olarak bakıldığında kutsallığın toplumsal işlevi bu toplumlarda ortak duygu oluşmasına katkı sunması olarak kendini göstermektedir. Toplumların sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için ilgili toplumun üyeleri arasında ortak bir duygunun varlığı gerekli olduğundan kutsallığın toplumsal işlevi devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of the relationship between the administration phenomenon and holiness is discussed. The division of labor, authority and hierarchy elements of Science of Administration, which examines the phenomenon of management, provide sub-assessments on the relationship of management with sanctity. By examining the relationship between holiness and administration in various communities on such a ground, some results can be obtained about the role of holiness in administration. İn order to have a necessary theoretical sub-assessments to achieve the results; The theory of governmentality, The theory of authority types and the the theory of Protestant ethic and capitalism were used. These theories provide a framework for discussing the relations between power, government, and sanctity. After this framework is created, it becomes possible to deal with the historical transformations of the relationship between holiness and administration. In this context, in this study, three different forms of society as primitive, feudal and modern were discussed. In all three forms of society, the social function of holiness and its effect on the administration are discussed. Among these forms of society, kinship relations in the primitive society, the Church in the feudal society, citizenship and specialization in the modern period come to the fore. In general, the social function of holiness manifests itself as contributing to the formation of common feelings in these societies. Since the existence of a common feeling among the members of the relevant society is necessary for the healthy administration of societies, the social function of holiness continues.