Tı̇p 1 dı̇abetes mellı̇tuslu çocukların serum sı̇statı̇n C ve ürı̇k ası̇t düzeylerı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of serum cystatin C and uric acid levels of children with TYPE 1 diabetes mellitus
- Tez No: 736990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş ve Amaç: Prepubertal tip 1 DM olan hastalarda kronik hastalık izleminde oluşabilecek olan nefropatinin saptanmasında sistatin C' nin GFR belirlemede kreatinine göre üstünlüğünün araştırılması, serum sistatin C ve ürik asit düzeyi arasındaki ilişki, serum ürik asit düzeyinin mikroalbuminüri ile ilişkisi, erken dönem böbrek hasarını göstermede kullanılabilirliliği, iyi glisemik kontrol ve kötü glisemik kontrole göre bu parametrelerin birbiri ile karşılaştırılması, hastaların izleminde kullanılan HbA1c ile ilişkisinin incelenmesi, böylece bu parametrelerin nefropati taraması, araştırılması ve erken saptanmasında kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Araştırmaya 2-11 yaş aralığındaki prepubertal Tip 1 DM'li olgular ve benzer demografik özelliklere sahip kontrol grubu dahil edildi. Tüm katılımcılardan şu klinik değişkenler toplandı: boy, kilo, VKİ, yaş, cinsiyet, diyabetin başlangıç yaşı, diyabetin süresi, BUN, kreatinin, ürik asit, CRP, ALT, hemogram, sT4, TSH, sistatin C, HbA1c, idrarda mikroalbumin, idrarda kreatinin. Bulgular: Çalışmaya 102 sağlıklı kontrol ve 102 tip 1 DM tanılı hasta grubu olmak üzere toplam 204 hasta dahil edildi. Hasta grubunun medyan yaşı 93 (IQR: 72-118) ay ve %57,8'i erkek; kontrol grubunun medyan yaşı 86 (IQR: 70-102) ay ve %58,8'i erkekti. Çalışma gruplarının yaş (p=0,303), VKİ (p=0,086), VKİ sapma (p=0,268), DKB değerleri (p=0,128), cinsiyet (p=0,887) ve tansiyon persentil dağılımları (p=0,170) istatistiksel açıdan benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Investigation of the superiority of cystatin C over creatinine in determining GFR in the detection of nephropathy that may occur during chronic disease follow-up in patients with prepubertal type 1 DM, relationship between serum cystatin C and uric acid levels, usability to demonstrate early-stage kidney damage, comparison of these parameters with each other according to good glycemic control and poor glycemic control, examining the relationship with HbA1c used in the follow-up of patients. Thus, it is aimed to evaluate the usability of these parameters in the screening, investigation and early detection of nephropathy. Design and Methods: Prepubertal Type 1 DM cases between the ages of 2-11 and a control group with similar demographic characteristics were included in the study. The following clinical variables were collected from all participants: height, weight, BMI, age, gender, age of onset of diabetes, duration of diabetes, BUN, creatinine, uric acid, CRP, ALT, hemogram, sT4, TSH, cystatin C, HbA1c, microalbumin in urine, creatinine in urine. Results: A total of 204 patients, including 102 healthy controls and 102 patients with type 1 DM, were included in the study.The median age of the patient group was 93 (IQR: 72-118) months and 57.8% were male; The median age of the control group was 86 (IQR: 70-102) months and 58.8% were male. Age, BMI, BMI deviation, DBP values (p=0.128), gender and blood pressure percentile distributions of the study groups were statistically similar.