Iraklı diyabetli çocuklarda D vitamini ile insülin direnci arasındaki ilişki
Association between vitamin D and insulin resistance in Iraqi children with diabetes
- Tez No: 938082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS KARAKOÇ, PROF. DR. KİSMAT MOHAMMED TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmayla, lipid profili ferritin ve D vitamini, açlık plazma glukozu (AKŞ), açlık C-peptid düzeyi, HbA1c, insülin direnci ve serum insülini dahil olmak üzere çeşitli hematolojik parametrelerin düzeylerinin tahmin edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, diabetes mellituslu çocukların kanında insülin direnci ve D vitamini arasındaki korelasyonun incelenmesi amaçlanmaktadır. Endokrinoloji ve diyabet ihtisas merkezi, Mart 2024'ten Mayıs 2024'e kadar 100 diyabet vakası bildirmiştir. Deneysel çalışma Irak'ın başkenti Bağdat'taki üniversitenin kendi laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Mevcut çalışmadaki çalışmaya katılan gönüllüler aşağıdaki şekilde ayrılmıştır: Çalışmaya 25'i obezite, kalan 25'i normal kiloda olan 50 tip I diyabetli birey ve 50 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to estimate the levels of various hematological parameters, including the lipid profile ferritin and vitamin D, fasting plasma glucose (FPG), fasting C-peptide level, HbA1c, insulin resistance, and serum insulin. Additionally, it aims to study the correlation between insulin resistance and vitamin D in the blood of children with diabetes mellitus. The specialized center for endocrinology and diabetes reported 100 cases of diabetes from March 2024 to May 2024. The experimental work was performed in the university's own laboratories in Baghdad, Iraq. The volunteers in the current study were divided as follows: The study included 50 individuals with type I diabetes, of which 25 had obesity and the remaining 25 had normal weight and 50 healthy children.