Effect of ozonation on some properties of corn starch-gum mixtures
Ozonlama işleminin mısır nişastası-zamk karışımlarının özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 737022
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞBA ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, arap zamkı, guar zamkı ve mısır nişastasının ozonlanması sonucunda reolojik termal ve fonksiyonel özelliklerinin incelenmesini içermektedir. Çalışma iki temel kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda %6 (a/a) konsantrasyona sahip arap zamkı (GA) farklı sürelerde ozonlanmış (5, 30 ve 60 dk.) ve reolojik, termal ve fonksiyonel özellikleri incelenmiştir. İkinci kısımda ise arap zamkı-mısır nişastası ve guar zamkı-mısır nişastası süspansiyonları hazırlanmıştır. Süspansiyonların hazırlanması için mısır nişastası saf su ile 1: 15 (a/a) oranında karıştırılmış, arap zamkı (GA) ve guar zamkı (GG) 0.5% (katı madde) oranında nişasta süspansiyonlarına eklenmiştir. Hazırlanan guar zamkı-nişasta (GGS) süspansiyonları (5, 10, 15, 30 ve 60 dk.) ve arap zamkı-mısır nişastası (GAS) süspansiyonları (5, 30 ve 60 dk.) ozonlanmış ve ozonlama sonrası numunelerin reolojik, termal ve fonksiyonel özellikleri incelenmiştir. Ozonlama sonucunda, bütün numunelerde, kontrol numunelerine kıyasla, numunelerin viskoziteleri azalmış ve artan ozonlama süresi ile ekzotermik pik sıcaklıkları düşmüştür. Numunelerin pH değerleri, karbonil ve karboksil gruplarının artmasıyla ilişkili olarak azalmıştır. Ozonlamayla numunelerin suda çözünürlük indeksi artmış, su adsorpsiyon indeksi azalmıştır. Ayrıca ozonlama işleminin numunelerin fenolik içeriklerini ve antioksidan aktivitelerini arttırmıştır. Bu çalışmanın sonucunda GA, GG, GGS ve GAS ozonlamanın etkisi ile numunelerin reolojik, termal ve fonksiyonel özellikleri geliştirilmiş ve numuneler endüstriyel anlamda daha kolay kullanılabilir hale getirilmiştir. Ozonlama işlemiyle, ucuz, kolay ve kısa sürede uygulanabilen ve çevre dostu bir yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the investigation of rheological, thermal and functional properties of gum arabic, guar gum and corn starch as a result of ozonation. The study consists of two main parts. In first part, gum arabic (GA) with 6% (w/w) concentration was ozonated at different times (5, 30 and 60 min) and its rheological, thermal and functional properties were investigated. In second part, gum arabic-corn starch and guar gum-corn starch suspensions were prepared. For preparation of suspensions, corn starch was mixed with distilled water at ratio of 1:15 (w/w), gum arabic (GA) and guar gum (GG) 0.5% (dry matter) were added to starch suspensions. Prepared guar gum- corn starch (GGS) suspensions (5, 10, 15, 30 and 60 min) and gum arabic-corn starch (GAS) suspensions (5, 30 and 60 min) were ozonized and the rheological, thermal and functional properties were investigated. Result of ozonation, viscosity of the samples decreased and exothermic peak temperatures decreased with increasing ozonation time in all samples compared to the control samples. The pH values of the samples decreased with increasing carbonyl and carboxyl groups. With ozonation, the water solubility index of the samples increased and the water adsorption index decreased. In addition, ozonation process increased the phenolic contents and antioxidant activities of the samples. As a result of this study, with the effect of GA, GG, GGS and GAS ozonation, the rheological, thermal and functional properties of the samples were improved and the samples were made easier to use in the industrial sense. With the ozonation process, a method that is cheap, easy and can be applied in a short time, has a high effective and environmentally friendly has been applied.