Living and dwelling under the Roman Roof in the Eastern Empire: Domestic architecture in provincial Syria
Doğu Roma İmparatorluğunda yaşam ve barınma: Suriye eyaletinde konut mimarisi
  1. Tez No: 737061
  2. Yazar: ESRA AYATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Sanat Tarihi, Archeology, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 578
Özet
Bu tez Roma İmparatorluğu'nun doğu bölgelerindeki günlük yaşam pratikleri ve konut mimarisini incelemeyi amaç edinir. Çalışmanın temel odağı kent konutları olup, antik Suriye eyaletine bağlı beş farklı şehire yoğunlaşır. Bu şehirler konut mimarisi için nitelik ve nicelik bakımından daha doyurucu bir arkeolojik veri sunan Asi'deki Antakya, Asi'deki Apamea, Zeugma, Palmyra ve Dura-Europos'dur. Bu kentlerden bugüne kadar elde edilmiş olan arkeolojik ve epigrafik veriler ışığında Roma dönemi evleri sosyal, kültürel ve mimari bağlamları ile birlikte belgelenir ve tartışılır. Tezin çalışma alanı Helenistik dönemden antik çağın bitimine kadar olan uzun bir zaman dilimini kapsar. Bu şekilde, Roma hakimiyeti boyunca, bölgenin politik, ekonomik ve sosyal dinamiklerine de bağlı olan konut mimarisindeki, devamlılık, değişim ve dönüşümler izlenir. Bu coğrafi ve kronolojik çerçeve doğrultusunda ve karşılaştırmalı bir bakış açısıyla doğu Roma kentlerindeki konutlarda tespit edilen ortak özellikler ve farklılıklar, bölgeye özgü olgular ile kültürel ve mimari alanlardaki özümlemeler tartışılır. Bu tartışmalar doğrultusunda, bu tez, bölgesel verileri daha geniş bir bağlama oturtmayı ve Roma konut mimarisi ile ilgili güncel tartışmalara yeni perspektifler ve daha geniş çerçeveler sunmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the domestic architecture and the practices of daily life in the eastern extent of the Roman Empire. It documents the Roman period houses in their urban, social, cultural, and architectural contexts. The discussion is elaborated in reference to Antioch on the Orontes, Apamea on the Orontes, Zeugma, Palmyra, and Dura-Europos; all of which were in the Roman province of Syria. The study covers a time span between the Hellenistic period and the end of antiquity, roughly between 300 BC and 650 AD, and it illustrates the continuities, changes, and transformations in the design and use of the residential buildings throughout the Roman period with reference to the political, economic, and social dynamics of the region. Within this geographical and chronological perspective and through a comparative framework, it elaborates the common, disparate, and enduring features, site-specific issues, and cultural and architectural assimilations within the domestic contexts of the eastern Roman world. By doing this it also aims to place the local evidence into the wider imperial context and to provide new contextual insights and a more inclusive framework for the current debates on Roman domestic architecture.