Namık Kemal'in şiirlerinin bağlamsal dizini ve tahlili
Contextual index and analysis of Namık Kemal's poems
- Tez No: 737087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOĞUKÖMEROĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1742
Özet
Türk edebiyatında“Vatan ve Hürriyet Şairi”olarak ünlenen Tanzimat sonrası Türk edebiyatının önemli sanatçılarından biri Namık Kemal'dir. Türk edebiyatının Batılılaşması yolunda, gerek eleştirileriyle gerekse vermiş olduğu eserleriyle eskinin yıkılıp yeninin inşasında katkıları olan şairin şiirleri hakkında doktora seviyesinde bir çalışma bulunmamaktadır. Şiire önceleri klasik Türk şiiri ve Encümen-i Şuara şairlerini taklit ile başlayan Namık Kemal, daha sonra zamanla kendi üslubunu oturtur. Encümen-i Şuara topluluğuna katılan sanatçı, topluluk içinde bulunan şairlerle birlikte eski tarzda şiirler söylemeye devam eder. Tercüme Odası'nda çalışması, gazetecilikle uğraşması, Fransızcayı öğrenip Batı'ya ait eserleri okuması, Avrupa'da yaşayıp Avrupa kültürünü yakından tanıması, ülkenin içinde bulunduğu durum onun şiirlerinin içine toplumsal temaların da girmesine neden olur. Bu çalışmada Namık Kemal'in şiirlerinin Din ve Tasavvuf, Sosyal Hayat, İnsan, Tabiat, Sosyal Temalar, Namık Kemal'in Şiirlerinde Eski Yeni Meselesi ve Üslup bölümleri tahlil edilerek sanatçının şiirlerinin yakından tanınmasına bir kapı aralamak amaçlanmıştır. Ayrıca onun şiirleri“Tebdiz”adlı bağlamsal dizin sözlüğüne aktarılır.
Özet (Çeviri)
Namık Kemal is one of the important artists of Turkish literature after the Tanzimat, who became famous as the“poet of homeland and freedom”in Turkish literature. There is no doctoral study on the poems of this poet, who contributed to the Westernization of Turkish literature, both with his criticisms and his works, in the demolition of the old and the construction of the new. Namık Kemal, who started poetry by imitating divan poets at first, later became a true divan poet by establishing his own style. The artist, who joins the Encümen-i Şuara community, continues to sing old-style poems with the poets in the community. Working in the Translation Room, dealing with journalism, learning French and reading Western works, living in Europe and knowing this culture closely, the situation in the country causes social themes to be included in his poems. During this period, he continued to sing old-style poems as well as social themes. In this study, it is aimed to open a door to the closer recognition of the artist's poems by analyzing the sections of Religion and Sufism, Social Life, Human, Nature, Social Themes, Old New Issue and Style in Namık Kemal's Poems. In addition, his poems are transferred to the contextual index dictionary called“Tebdiz”.