Türkiye Cumhuriyet dönemi sosyal ve siyasal değişimin hat sanatı üzerindeki etkileri (1923-2020)
The effects of social and political change on calligraphy throughout the republic of Turkey (1923-2020)
- Tez No: 737199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA AYDIN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Crafts, Art History, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bir İslam sanatı olan hat, Osmanlı'da gelişerek Şeyh Hamdullah ve Hafız Osman'la birlikte açtığı ekollerle, İslam dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Tanzimat'la başlayan Batılılaşma sürecinden hat sanatı da etkilenir. Bu çalışmada, siyasi ve sosyal tarihi arka zemine paralel olarak hat sanatının tarihsel gelişimine bakılmıştır. Osmanlı'nın yıkılışı ve ardından Cumhuriyet'in ilanı ile ilk beş yıl devam eden hat eğitimi, 1928 Harf İnkılabının ardından sekiz yıllık bir kesintiye uğramıştır. Cumhuriyet reformlarının yukarıdan aşağıya doğru planlanan değişimlerin başarısı için sert ve tepeden inmeci uygulamalar, diğer alanlarda olduğu gibi hat sanatını da etkilemiştir. Cumhuriyet'in tek partili ve çok partili dönemlerinin önemli bir kısmında varlığı unutulan bu sanat, zaman zaman tarihi camiler tamir edilirken hatırlanmış ve eski hattatlardan faydalanılmıştır. Akademideki eğitimlerin bir gelişme sağlamadığı hat sanatı, 1960'lardan sonra Hamid Aytaç'ın yetiştirdiği talebelerle var olmaya başlamıştır. 1980'li yıllardan itibaren yapılan sergi ve yarışmaların hat sanatına meşru bir zemin sağladığı döneme girilir. 2002 sonrası muhafazakâr bir iktidar döneminde ilgi ve talep patlaması yaşadığı görülür.
Özet (Çeviri)
As an Islamic art, calligraphy advanced in the Ottoman Empire and reached an important place in the Islamic world, with styles Sheikh Hamdullah and Hafız Osman inspired. The Westernization process ensuing from the Tanzimat era impacted on calligraphy too. This study examines historical development of calligraphy in parallel with the political and social historical background. Calligraphy education was interrupted for eight years after the 1928 Alphabet Reform. Top-down practices to make early republican reforms succeed had its toll on the art of calligraphy. Almost forgotten in a considerable part of the single-party and multi-party periods of the Republic, calligraphy was remembered in restorations of historical mosques and senior calligraphers were called to take part in repairs of mosques. After the 1960s, calligraphy came to life thanks to the pupils trained by Hamid Aytaç. Exhibitions and competitions held since the 1980s provided a legitimate basis for the art. What has been seen since 2002, under a conservative government, is an interest explosion in calligraphy.