Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin empati beceri düzeyleri ile ağrıya yönelik bilgi ve tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between empathy skill levels and knowledge and attitudes towards pain of nurses working in surgical clinics
- Tez No: 737200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin empati beceri düzeyleri ile ağrıya yönelik bilgi ve tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-analitik olarak yürütüldü. Bir araştırma merkezi ve devlet hastanesinde cerrahi kliniklerde çalışan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve anket formunu eksiksiz dolduran 103 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler, Sosyo-demografik özellikler soru formu, Jefferson Empati Ölçeği (Jefferson Scale of Empathy) ve Hemşirenin Ağrı ile ilgili Bilgi ve Tutum Anketi (NKASRP) kullanılarak toplandı. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında demografik özelliklerine göre dağılımlarının değerlendirilmesinde betimleyici analizlerden frekans ve yüzde analizi, kullanılan ölçeklere ait betimleyici analizlerin değerlendirilmesinde ise ortalama ve standart sapma ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive-analytics to determine the relationship between the empathy skill levels of nurses who work in surgical clinics and their knowledge and attitudes towards pain. It was carried out with 103 nurses who work in the surgical clinics of a research center and a state hospital, volunteer to participate in the research and fill out the questionnaire completely. Data were collected by using the socio-demographic characteristics questionnaire, the Jefferson Empathy Scale (Jefferson Scale of Empathy), and the Nurse's Knowledge and Attitude Questionnaire about Pain (NKASRP). The obtained data within the scope of the research were analyzed with the SPSS 24 program. Within the scope of the research, frequency and percentage analysis, which is one of the descriptive analyzes, was given in the evaluation of their distribution according to their demographic characteristics, and mean and standard deviation was given in the evaluation of the descriptive analyzes of the scales used.