2. Dünya Savaşında ve gazetecilikte manipülasyon
Manipulation at World War 2 and journalism
  1. Tez No: 737218
  2. Yazar: AHMET SELÇUK TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 702
Özet
2. dünya savaşının gazetecilik açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışma, temel itibariyle Gazeteciliğin toplumların, devletlerin ve en önemlisi de insanların yaşamlarındaki önemini vurgulamak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen mesleki faaliyetin etik yönlerinden saptığında/saptırıldığında ne denli toplumsal bilinç yanlışlarına yol açtığını sergilemektir. 2. dünya savaşı insanlık tarihinin en kanlı, en yıkıcı dönemidir ve sonuçları açısından bakıldığında dünya sistematiğini değiştiren bir etki yaratmıştır. Bu anlamda gazetecilik te bu yenidünya düzeninde yerini almıştır. Çalışmada tez konusunun belirli bir alana indirilerek, konunun daha iyi anlaşılması açısından, tüm ülkelerdeki örneklerin değil, baskın karakter taşıyan ve savaşın büyük devletleri sayılan ABD-ALMANYA-RUSYA (SSCB)-İNGİLTERE-FRANSA-ÇİN-JAPONYA-İTALYA ile UZAKDOĞU BASINI, AMERİKAN BASINI ve ORTA AVRUPA BASININDAN GAZETECİLİK ÖRNEKLERİ ele alınacaktır. Doktora tezimin 2. dünya savaşının bitiminin 75. yılında verilmesi amaçlanmaktadır. Bu somut örneklerin, belirli bölgelere ve ülkelere indirgenen yaklaşımımın konunun anlatılması ve detaylandırılması açısından yeterli olacağı görüşünü onayınıza sunarım.
Özet (Çeviri)
This thesis, by examining World War 2 facts and focusing on journalism emphasizes, importance on living societies, peoples and states .This study demonstrates how the social activities caused when social activities deviate from the ethical aspects in order to inform and create the public. World War 2 is the bloodiest, most destructive period in human history, and in terms of its consequences, it has an impact that changes the world systematic. In this sense, journalism has taken its place in this new world order. In order to learn the subject by reducing this thesis topics to a certain areas; USA plus PRESS AND JOURNALISM EXAMPLES FROM CENTRAL EUROPEAN PRESS like GERMANY-RUSSIA (USSR) -UK-FRANCE-CHINA-CHINA-JAPAN-ITALY -FAR EAST PRESS and TURKEY, which are considered as the dominant states of war. I submit to your opinion that my approach to these specific examples, reduced to certain regions and countries, will be sufficient to explain and elaborate on the subject.