Pev tedavisinde ponseti yöntemi tedavi sonuçlarimiz
- Tez No: 737219
- Danışmanlar: DR. CUMA KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ama : Konjenital Pes Ekinovarus (KPEV) deformiteli hastalarda Ponseti tekniğiyle manipulasyon ve alçı tedavi yönteminin orta dönem klinik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2005 - 2009 yılları arasında Ponseti tekniğiyle manipulasyon ve alçı yöntemiyle tedavi edilen 38 hastanın, 24'ü erkek ve 14'ü kızdı. KPEV'li 60 ayağın 22'si bilateral,16'usı tek taraflıydı. Klinik sonuçlar Pirani skorlama sistemine göre değerlendirildi.Tüm hastaların tedavisine hastanemize başvurduğu andan itibaren başlandı. Hastaların yaşı 2 günle 6 ay arasındaydı. Hasta başına ortalama 7 (5-11) adet alçı yapıldı. Tüm hastaların aşilotomileri ameliyathane koşullarında yapıldı. Aşilotomi ve 3 hafta alçı uygulamasını takiben tüm hastalar Dennis Brown ateliyle ortalama 28 (20-36) ay takip edildi. Bulgular: Ön ve arka ayak skorlarında tedavi sonrası düzelme anlamlı derecedeydi (p0.05). Abduksiyon breysi tedavisinin takibi sırasında iki hastanın aşilotomisinin, özellikle ekin deformitesinin nüks etmesi sebebiyle, tekrarlanması gerekti. Sekiz hastaya seri alçılama tedavisinden sonra ayak bileği dorsifleksiyonunun 15 dereceden fazla olması nedeniyle aşilotomi yapılmadı. Sonu : KPEV'li hastalarda Ponseti yöntemi, tekniğine uygun yapıldığında ve hastaların takipleri düzenli gerçekleştirildiğinde başarılı bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the mid-term clinical results of manipulation and casting treatment method with Ponseti technique in patients with Congenital Talipes Equinovarus (CTEV) deformity. Patients and Methods:Sixty patients were treated by Ponseti technique of manipulation and casting treatment method in the Department of Orthopedics and Traumatology of Kartal Training and Research Hospital between 2005-2009 and 24 of them were males and 14 of them were females. Twenty-one of 60 feet with CTEV were 22 bilateral and 16 of them were unilateral. Clinical results were assessed according to the Pirani clubfoot severity scoring system. Treatments of all patients were initiated beginning from the moment of their application. Ages of the patients ranged between 2 days and 6 months. The total number of casts applied per patient was average 7(5-11). Achillotomies of all patients were performed under conditions of the operating room. The patients were followed up for 28(20-36) months after application of achillotomy and foot cast for 3 weeks and followed by Dennis Brown splint. Results: Improvement in forefoot and hindfoot scores after treatment was significant (p0.05). During follow-ups of treatment with abduction brace, achillotomies of two patients were required to be repeated particularly due to recurrence of equinus deformity. Achillotomy was not performed in eight patients since ankle dorsiflexion was greater than 15 degrees after serial cast treatment. Conclusion:In patients with CTEV, when Ponseti method is performed in accordance with its technique and when the patients are followed up regularly, it can be used as a successful treatment method.