Photodissociation and o(1d) reactions of nitrous oxide
Nitrik oksit in lazer ile fotoayrışması ve o(1d) ile reaksiyonu
  1. Tez No: 737230
  2. Yazar: ONUR TOKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAUL LYON HOUSTON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cornell University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Optik ve Fotonik Mühendisliği Bilim Dlı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezin odak noktası, hız haritası görüntüleme (VMI) tekniğinin fotoayrışma ve reaksiyon dinamiklerine uygulanmasıdır. VMI tekniğinin çoğullama avantajı, foto reaksiyon ürünlerinin kuantum mekaniksel durum seçiciliği ile hem açısal hem de öteleme enerji dağılımlarını aynı anda elde edilmesini sağlar. Tezin ilk kısmı, N2O'nun 130 nm ayrışmasını araştıran iyon görüntüleme deneylerine ve O(1D) ile reaksiyonlarının spektroskopik çalışmalarına odaklanmaktadır. Sonuçlar, Hopper'ın doğrusal ve bükülmüş konfigürasyonlarda ab initio MCSCF hesaplamaları ile bağlantılı olarak açıklanmıştır. Analizimiz spin-yörünge oranlarını, bağıl dallanma oranlarını ve β anizotropi parametrelerini verir. O(1D)+N2O reaksiyonunda, NO ürün kanalı REMPI teknikleri ile incelenmiş ve bu kanalın rotasyonel dağılımının ilk analizini verilmiştir. NO kanalında gözlemlenen iki modlu titreşim dağılımını açıklayarak N2O molekülünün tam ve yarı reaksiyonlarının ile tartışma sonlandırılmıştır. İkinci kısım ise, VMI tekniğinin reaksiyon dinamiklerine durum seçici bir şekilde uygulanması için çift ışınlı bir aparatın tasarımı ve geliştirilmesine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The focus of this dissertation is on the application of the velocity map imaging (VMI) technique to photodissociation and reaction dynamics. The multiplexing advantage of the VMI technique enables us to gather both angular and transla- tional energy distributions simultaneously, with product quantum mechanical state selectivity. The first part of the thesis focuses on the ion-imaging experiments investigating the 130 nm dissociation of N2O and spectroscopic studies of its reactions with O(1D). The results are explained in conjunction with Hopper's ab initio MCSCF calculations in the linear and bent configurations. Our analysis provide the spin- orbit ratios, relative branching ratios and β anisotropy parameters. We study the NO product channel of the O(1D)+N2O reaction with REMPI techniques and provide the first analysis of the rotational distribution of this channel. We will conclude the discussion of the full and half reactions of the N2O molecule by explaining the observed bimodal vibrational distribution in the NO channel. The second part focuses on the design and development of a dual-beam appa- ratus for the application of the VMI technique to reaction dynamics in a state- selective manner. We provide the ion-optics design considerations and ion trajec- tory simulations for satisfying the VMI conditions. Furthermore, a delayed ex- traction scheme will be described which will be important in future state-selective dual-beam VMI studies, allowing the critical low background environments for these type of experiments.