COVID-19 pandemi döneminde belediye çalışanlarının fiziksel aktivite düzeylerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of physical aktivity levels of munipal staff on healthy lifestyle behavior during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 737254
  2. Yazar: SERKAN ÇATALDİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemi döneminde 18-65 yaşları arasındaki belediye çalışanlarının FA düzeylerinin yaş, eğitim düzeyi, medeni durumlarına göre sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisini belirlemektir. Çalışmaya, Bornova Belediyesinin Basın Yayın, Kültür Sosyal İşler, Zabıta, Sosyal Yardım İşleri, Veterinerlik, Park Bahçeler, Mali Hizmetler, İmar, Hukuk İşleri, Güvenlik ve Destek Hizmetleri gibi çeşitli müdürlüklerinde ve pozisyonlarda 18 – 65 yaşları arasında toplam 368 gönüllü personel dahil edilmiştir. Katılımcılara çalışma ile ilgili detaylı açıklama yapıldıktan sonra Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II uygulanmıştır. Araştırmada verilerin toplanması tüm bireylerin kişisel bilgilerini ve demografik verilerini içeren kişisel form, ile elde edilmiş ve bütün bilgi oluşum gereçleri pandemi, hijyen kuralları, önlem ve izole nedeniyle e-mail, Whatsapp, Google Form gibi araçlardan faydalanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde, öncelikle tanımlayıcı istatistikler ve normallik analizlerine başvurulmuştur. Veriler normal dağıldığından, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Analiz neticesinde katılımcıların, FA puanları ile yaşları arasında istatistiksel anlamda negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkiler saptanmıştır (p.05); yaşanılan konut tipine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği (p>.05); BKI durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği (p>.05); meslek gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği (p.05); eğitim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of physical activity levels of municipal employees between the ages of 18-65 on healthy lifestyle behaviors according to age, education level and marital status during the COVID-19 pandemic period. A total of 368 volunteer employees between the ages of 18 and 65 participated in the study in various directorates and positions of Bornova Municipality such as Culture, Social Affairs, Press, Publication, Police, Veterinary, Social Aid, Park and Garden, Financial Services, Reconstruction, Legal Affairs, Support Services and Security. After giving detailed information about the study to the participants, Personal Information Form, International Physical Activity Questionnaire Short Form, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II were applied. In the research, the data was obtained with a personal form, which includes the personal information and demographic data of all individuals, and all data collection tools were collected using tools such as e-mail, Whatsapp, Google Form due to the pandemic, hygiene rules, precautions and isolation. In the analysis of the data, first of all, descriptive statistics and normality analyzes were used. Since the data were normally distributed, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analyzes were used. As a result of the analysis, statistically negative and low-level significant relationships were found between the physical activity scores of the participants and their age (p.05); there was no statistically significant difference according to the type of residence lived (p>.05); there was no statistically significant difference according to BMI status. (p>.05); statistically significant difference according to occupational groups. (p.05); there was no statistically significant difference according to educational status (p>.05).