Görme kaybı olan yetişkin bireylerde sağlık davranışı yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of HEALTH behavior competency in ADULT individuals with visual LOSS
  1. Tez No: 737255
  2. Yazar: AYIŞIĞIM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma; görme kaybı olan bireylerin sağlık davranışları yeterlilik durumlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı. Araştırma, basit rastgele örneklem yöntemi ile belirlenen görme kaybı olan yetişkin bireyler üzerinde gerçekleştirildi (N=100). Araştırma verileri; bireylerin bireysel ve görme kaybı ile ilgili soruları içeren“Bilgi Formu”ve“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-SOY”aracılığı ile toplandı. Veriler, araştırmacı tarafından yüz-yüze görüşme yöntemi ile, ilgili veriler tek tek okunarak, bireylerin yanıtlarına göre ilgili formlar dolduruldu. Veriler, yaklaşık 10-15 dakikada tamamlandı. Elde edilen veriler, uygun istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 65.24 olduğu; büyük çoğunluğunun kadın (%52), ilköğretim mezunu (%37), evli (%64) olduğu ve ailesi ile birlikte yaşadığı (%89), büyükşehirde yaşadığı (%87), emekli (%48), gelir giderden düşük (%83), sağlık güvencesinin (%93) ve kronik rahatsızlığının olduğu (%80) belirlendi. Ayrıca görme kaybı olan bireylerin“bilgileri anlama”konusunda SOY puanlarının en düşük düzeyde, toplam puanın ise, orta düzey (61.35±14.84) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was planned as descriptive to evaluate the health behaviors competency of individuals with visual loss. The study was conducted with adult individuals with visual loss identified using a simple random sampling method (N=100). The research data were collected using the“Information Form”and the“Health Literacy Scale-HLS”, which included questions on demographics and vision loss of individuals. In collecting the data with face-to-face interviews, the questions were read one by one by and the responses of the individuals were recorded by the researcher. The data were collected in approximately 10-15 minutes. The data obtained were evaluated by completing appropriate statistical analyses. It was determined that the mean age of the individuals participating in the study was 65.24, the majority of them were women (52%), primary school graduates (37%), married (64%) and lived with their families (89%), lived in a metropolitan area (87%), retired (48%), had a lower income than expenditure (83%), had health insurance (93%) and chronic illness (80%). In addition , it was determined that the HL (Health Literacy) scores of the individuals with vision loss were at the lowest level and the total score was moderate (61.35±14.84) in terms of“understanding information”.