COVİD-19 algı ve korkusunun kadınlarda gebelik planlamaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the perception and fear of COVİD-19 on pregnancy planning in women
- Tez No: 737269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma, Covid-19 algı ve korkusunun kadınlarda gebelik planlamaya etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişkisel tipteki araştırma, 15 Temmuz-31 Aralık 2021 tarihleri arasında web tabanlı olarak sosyal medya gruplarına (instagram, facebook, twitter, whatsapp) üye olan 202 evli kadın üzerinde yürütüldü. Verilerin toplanmasında, kişisel bilgi formu, Covid-19 Hastalık Algısı Ölçeği, Covid-19'un Kontrolü Algısı Ölçeği ve Covid-19 Korkusu ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde ortalama, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon, linear regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamasının 30.10±3.94, evlilik süresinin 5.25±4.14 yıl ve %86.6'sının üniversite ve üzeri eğitime sahip olduğu belirlendi. Katılımcıların %68.3'ünün pandemi döneminde modern aile planlaması yöntemlerine geçiş yaptığı, %46.5'inin çocuk sahibi olma düşüncesini ertelediği, %59.4'ünün pandemi döneminde gebe kalma endişesi yaşadığı saptandı. Kadınların Covid-19 hastalık algısı yüksek, Covid-19 kontrol algısı ve korku düzeyleri orta seviyededir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of the perception and fear of Covid-19 on pregnancy planning in women. Materials and Methods: The descriptive and correlational study was carried on a web-based basis on 202 married women, who were members of social media groups (Instagram, Facebook, Twitter, WhatsApp) between July 15 and December 31, 2021. The personal information form, Perception of Covid-19 Scale, Perception of Control of Covid-19 Scale, and Fear of Covid-19 Scale were used to collect data. Mean, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson's correlation, and linear regression analyses were used in the data analysis. Results: The participants' mean age was 30.10±3.94 years, the average duration of marriage was 5.25±4.14 years, and 86.6% had university education or higher education. Of the participants, 68.3% switched to modern family planning methods during the pandemic, 46.5% postponed the thought of having a child, and 59.4% had anxiety about becoming pregnant during the pandemic. Women's perception of Covid- 19 disease was high, while their perception of control and fear of Covid-19 were moderate.