Refik Halid Karay'ın eserlerindeki hayvan unsurları
Animal elements in Refik Halid Karay's literary works
- Tez No: 737268
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Hayvanlar, aynı gezegeni paylaştığımız yaşam ortaklarımızdır. En eski tarihi bulgulardan günümüze kadar bakıldığında hayvanların insanlığın yaşamındaki önemi dikkat çekmektedir. Vahşi ve yırtıcı olan hayvanlara karşı duyulan korku, insanların buluşlar yapmasını sağlamış ve medeniyete uzanan yolda önemli bir etken olmuştur. Kimi zaman İnsanlar hayvanlarla dostluk etmiş kimi zaman ise hayatı kolaylaştırmak adına çeşitli alanlarda hayvanlardan faydalanmıştır. Hayvanların yaşamımızdaki önemli yeri, bu durumun sanata yansımasını sağlamıştır. Duvar resimlerinde, heykellerde arkeolojik kazılarda bulunan günlük yaşam ürünlerinde hayvan figürlerinin izlerine rastlanmaktadır. Destanlar, efsaneler, masallar hayvan unsurları ile doludur. Günümüze yaklaştıkça her edebi dönemde, edebi ürünlerde hayvanlara yer verildiği görülmektedir. Hayvanlar edebi ürünlerde; savaş esnasında sahibiyle mücadele veren bir dost, kişinin yiğitliğini kanıtlamak amacıyla yenmesi gereken güçlü bir varlık, haberci, uysal, çalışkan, azimli, lider, sinsi, kötü niyetli gibi yönleriyle ele alınmış ve bunlar gibi pek çok kavramın simgesi olacak şekilde kullanılmıştır. Ömrü boyunca çok sayıda eser veren Refik Halid Karay'ın eserlerinde hayvanları kullanma sıklığı dikkat çekicidir. Kendisi de farklı hayvanların bakımını üstlenmiş olan yazar, çok çeşitli hayvan adlarını eserlerinde kullanmış, hayvanları kullanarak soyut kavramları somutlaştırmıştır. Yazarın eserlerinde hayvanları günlük yaşamın bir parçası, binek hayvanı, etinden faydalanılan bir varlık şeklinde kullandığını gördüğümüz gibi dostluk, sinsilik, cesaret, güçlülük, art niyetlilik, ağırkanlılık, sevimlilik, güzellik, çeviklik gibi soyut kavramları karşılayacak şekilde kullandığı da görmekteyiz. Yaptığımız araştırma sonucunda hayvanların insan yaşamında aslında ne kadar önemli bir yeri olduğu saptanmıştır. Bu tez ile Refik Halid Karay'ın eserlerinde hayvanları kullanma biçimini tespit etmek amaçlanmıştır. Bununla birlikte insanlarla ortak yaşam alanını paylaşan hayvanlara şefkat ve saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamak, bir nebze olsun farkındalık kazandırmak da hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Animals are our living companions with whom we share the earth. The significance of animals in the life of humanitycanbe recognized when looking through history, starting witht the earliest historical findings. Fear of wild and predatory animals has aided people in making inventions and has played a significant role in the development of civilization. On occasion, people have become friends with animals, and they have also profited from animals in numerous professions to make life easier. The importance of animals in our liveshas led this circumstance to be expressed through art. Animal figures can be found in wall paintings, sculptures, and everyday items discovered during archaeological excavations. Animal motifs abound throughout epics, folklore, and fairy tales. As we get closer to today, we can notice that animals appear in the works of all literary periods. In literary works, animals are utilized as a symbol of various themes, such as a comrade who fights beside his owner during a battle, a powerful being who must be defeated in order to prove one's valor, and messenger, docile, hardworking, resolute, leader, sneaky, evil. Animals frequently appear in the works of Refik Halid Karay, who created several literary Works over his life. The author, who also cared for various animals, employed various animal names in his Works and used animals to represent abstract notions. We can see that the author employs animals as a part of daily life as amount or as a creature whose meat is used, as well as we canobserve that the author employs animals to correspond to the abstract themes such as courage, strength, malevolence, sluggishness, cuteness, attractiveness, and agility throughout his work. The significance of animals in human life has been determined due to our research. The objective of this dissertation has been to find out how animals are used in Refik Halid Karay's literary works. It has also aimedat highlighting the importance of showing compassion and respect to animals who share a living space with people and raising consciousness to some degree.