Cecile Chaminade'ın 'Concertino' flüt eserinin analizi icra sürecinde karşılaşılabilecek sorunlar ve çalışma yöntemleri için çözüm önerileri
Analysis of Cecile Chaminade's 'Concertino' flute work, problems that may be faced in the execution process and solution suggestions for working methods
  1. Tez No: 737298
  2. Yazar: SİNEM PERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Fransız Romantik bestecisi olan Cecile Chaminade'ın bir yarışma eseri olarak bestelemiş olduğu, Concertino Op. 107 adlı eserini seslendirecek olan müzisyenlere rehber olması amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, flütün Romantik Dönem'e kadar olan gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Romantik Dönem'e, Romantik Dönem'in önemli bestecilerine, müzik alanında kadın sanatçıların yerine, Cecile Chaminade'nin hayatına ve bestelediği diğer eserlere değinilmiştir. 4. ve 5. bölümlerde ise sırayla; birçok öğrenci, akademisyen, sanatçı ve solist tarafından seslendirilen bu önemli romantik stildeki eserin form analizi, teknik açıdan çalıcının icra sürecinde karşılaşabileceği sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of being a guide for musicians who will perform the Concertino, Op. 107, which was composed as a competition piece by Cecile Chaminade, French Romantic Composer. In the first part of this study, the development of the flute until Romantic Period is mentioned. In the second part, Romantic Period, the prominent composers of Romantic Period, the position of the women composers in the field of music, life and other pieces of Cecile Chaminade's are mentioned. The 4. and 5. parts includes respectively, the form analysis of this outstanding romantic piece perform by many students, academicians, musicians and soloists; difficulties that the musicians may encounter while performing and the solutions.