News agencies in the context of globalization, case study: Turkish Anadolu Agency
Küreselleşme bağlamında haber ajansları: Anadolu Ajansı örneği
- Tez No: 737300
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Medyanın küreselleşmesi, az sayıda uluslararası haber ajansının dünya medyasına hakim olmasına yol açmıştır. Bu ajansların etkisi, siyasal sınırlara bakılmaksızın ülkeler arasında yayılabilir. Arap toplumunun beğenisini kazanmak ve Arap dünyasındaki hakimiyetlerini pekiştirmek için uluslararası yarışın bir parçası olarak, büyük medya şirketleri programlarını ve haberlerini Arapça olarak sunmak için çaba sarf etmektedirler. Arap toplumu, Arap basınının gelişmesinde önemli bir rol oynayan küresel haber ajanslarının Arapça departmanları tarafından da hedeflenmiştir. Türkiye son yıllarda Arap kamuoyu ile basın aracılığıyla iletişim kurmak için bazı inisiyatifler almıştır; bunlardan en önemlisi de Anadolu Ajansı'nın Arapça departmanıdır. Bu çalışma, Anadolu Ajansı'nın Arap departmanına ve Arap medyasında nasıl önemli bir yer tutmayı başardığına odaklanmaktadır. Bu çalışma esas olarak Anadolu Ajansı'nın Arapça departmanının Arap dünyasındaki medya varlığının düzeyini incelemektedir. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılmış, araştırmacı, birçok Arap medyasının haber kaynağı olarak Anadolu Ajansı'na dayanması nedeniyle, Anadolu Ajansı'nın Arapça departmanının yayılmasına katkıda bulunan faktörleri ve Arap dünyasındaki kamuoyu üzerindeki etkisini incelemiştir. İstatistiksel olarak, çalışmada Arap bölgelerindeki seçilmiş medya kuruluşlarından veri toplamak için bir araç olarak çevrimiçi gazete arşivleri kullanılmıştır. Buna ek olarak, Arap medyasının çoğunun Anadolu Ajansı'nı günlük haber makalelerini düzenlemek için güvenilir bir haber kaynağı olarak görmesinin nedenlerini araştırmak için önceki çalışmalardan elde edilen istatistikler ve anketler kullanılmıştır. Buna ek olarak, çalışma kapsamında araştırmacılar ve Arap gazetecilerle bazı görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, Anadolu Ajansı'nın Arap dünyasında önemli bir varlığa sahip olduğunu ve Arap medyası tarafından güvenilir bir haber kaynağı olarak görüldüğünü göstermiştir. Çalışma ayrıca, Anadolu Ajansı'nın Arapça departmanının Arap dünyasındaki başarısına ve yayılmasına katkıda bulunan bazı dini, siyasi, kültürel ve sosyal faktörler olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, Türkiye ile Arap dünyası arasındaki ortak kültürel, dini ve tarihi bağların Anadolu Ajansı'nın Arap bölgesindeki aktif varlığını büyük ölçüde kolaylaştırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The globalization of the media has led to a few international news agencies controlling the world's media. The influence of these agencies can spread across countries without regard to political boundaries. As part of the international race to win the favor of Arab audiences and consolidate their dominance in the Arab world, major media companies are making efforts to present their programs and news in Arabic. Arab audiences are also targeted by the Arabic departments of global news agencies, which have played an important role in the development of the Arabic press. In recent years, Turkey has taken some initiatives to communicate with the Arab public through the press, the most important of which is the Arabic department of Anadolu Agency. This study focuses on the Arab section of the Anadolu Agency and how it has managed to occupy a significant position in the Arab media. This study mainly examines the level of media presence of the Arabic department of the Anadolu Agency in the Arab world. Both quantitative and qualitative research methods were used in this study, where the researcher examined the factors that contributed to the spread of Anadolu Agency's Arabic department and its influence on public opinion in the Arab world, as several Arab media outlets often rely on Anadolu Agency as a news source. Statistically, the study used online newspaper archives as a tool to collect data from purposively selected media outlets in the Arab regions. In addition, the statistics and surveys from previous studies were used to investigate the reasons why most Arab media consider Anadolu Agency as a reliable news source for editing their daily news articles. In addition, some interviews with researchers and Arab journalists were conducted as part of the study. The results of the study showed that Anadolu Agency has a significant presence in the Arab world, and is considered a reliable news source by the Arab media. The study also showed that there are some factors that contribute to the success and spread of the Arabic department of Anadolu Agency in the Arab world, namely the religious factor, the political factor, the cultural factor, and the social factor. In this context, the study showed that the common cultural, religious, and historical ties between Turkey and the Arab world have greatly facilitated the active presence of Anadolu Agency in the Arab region.