NEGOTIATING MODERNITY: EARLY CHILDHOOD EDUCATION POLICY DEVELOPMENT IN TURKEY IN THE CONTEXT OF SEEKING EUROPEAN UNION MEMBERSHIP—A CASE STUDY OF THE GENERAL DIRECTORATE OF PRESCHOOL EDUCATION
MODERNİTENİN MÜZAKERESİ: AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK SÜRECİNDE TÜRKİYE'DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM POLİTAKALARI-OKUL ÖNCESİ EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖRNEĞİ
  1. Tez No: 743299
  2. Yazar: YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DANIEL J. WALSH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Illinois at Urbana-Champaign
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
AB üyeliğine aday olan Türkiye, gelecekteki vatandaşları için Avrupa ülkeleri ile uyumlu yeni politikalar yaparak erken çocukluk eğitim sistemini (yeniden) yapılandırmaya karar verdi. Bu çalışma, AB üyelik müzakereleri sürecinde ortaya çıkan yeni çocukluk ve erken okullaşma tanımları ışığında, Türkiye'de Erken Çocukluk Eğitimi'nin (OÖE) politika geliştirme dinamiklerini incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, sadece AB'den değil, (a) hükümetten gelen düzenlemeler, (b) hükümetten gelen düzenlemelerin de etkilenmesi nedeniyle oldukça karmaşık bir süreç olan Türk erken eğitiminde politika geliştirme dinamiklerini araştırmaktır. Türkiye'nin kültürel, ekonomik ve tarihi geçmişi, (c) medyası, (d) siyasi yapısı ve (e) OECD, Dünya Bankası ve UNICEF gibi diğer hükümet veya sivil toplum kuruluşları bu süreçte etkili olmaktadır. Bu araştırma, Genel Müdürlük Ofisinin modernite, küreselleşme ve AB düzenlemelerinden kaynaklanan bir dizi düzenlemeye yanıt olarak EÇE'deki politikaları nasıl müzakere ettiği ve dile getirdiğine odaklanmaktadır. Araçsal bir durum çalışması olarak bu çalışmanın odak noktası Ankara'daki Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğüdür. Veriler, ofisin gerçek bağlamında görüşmeler, doküman analizi ve gözlemler dahil olmak üzere birden fazla yöntemle toplanmıştır. Çoklu yöntemlerin kullanılması, üçgenlemeye ve sunulan vakanın daha kapsayıcı bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olmuştur.Çalışmanın bulguları, genel müdürlük ofisinin farklı kurumlardan gelen düzenlemelerin moderatörü olduğunu vurgulamaktadır. Bazı dış düzenlemeler, özellikle AB, ofisin hedeflerini, planlarını, standartlarını ve hatta çalışma tanımlarını etkileyerek politika geliştirme sürecinde önemli roller oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a candidate for EU membership, Turkey decided to (re)structure its early childhood education system by making new policies in line with European nations for its future citizens. This dissertation investigates the dynamics of policy development of Early Childhood Education (ECE) in Turkey in light of its new definitions of childhood and early schooling that are emerging in the process of EU membership negotiations. The purpose of this study is to investigate the dynamics of policy development in Turkish early education, which is a highly complex process because it is affected not only by the EU, but also by (a) political pressures coming from the government, (b) Turkey's cultural, economic, and historical background, (c) its media, (d) its political structure, and (e) other governmental or nongovernmental organizations, for example the OECD, the World Bank, and UNICEF. This research focuses on how the General Directorate Office negotiates and articulates policies in the ECE in response to a range of pressures emerging from modernity, globalization, and EU regulations. As an instrumental case study, this study's focus is the General Directorate of Preschool Education in Ankara. The data were collected through multiple methods including interviews, document analysis, and observations in the actual context of the office. The use of multiple methods aided triangulation and a more inclusive understanding of the case presented (Graue & Walsh, 1998). The study's findings highlight the office of the general Directorate as moderator of pressures coming from different agencies. These outside pressures, especially the EU, play important roles in the policy development process by affecting the office's goals, plans, standards, and even its operating definitions.