Sıçanlarda endometriozis modelinde etanercept ile dienogest'in etkilerinin karşılaştırılması: Deneysel çalışma
Comparison of the effects of etanercept and dienogest in A model of endometriosis in rats: Experimental study
- Tez No: 737363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda, ratlarda deneysel endometriozis modelinde dienogestin ve etanerceptin etkilerinin ile karşılaştırılması amaçlamıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 250-350 gr ağırlığında 28 adet Wistar-Albino cinsi sağlıklı erişkin gebe olmayan dişi rat kullanıldı. Öncelikle ratlara laparotomi yapılarak uterusun bir kornundan doku alınarak batın ön duvarına suture edildi. Ratlara 1 aylık gözlemden sonra relaparatomi yapılarak deneysel endometriozis modelinin oluştuğu görüldü ve endometriotik implantların sferik volümleri hesaplandı. Ardından 7 adet kontrol grubu, 7 adet serum fizyolojik (plasebo) grubu, 7 adet dienogest grubu ve 7 adet etanercept grubu olmak üzere ratlar rastgele seçilerek gruplandırıldı. Gruplara ayrılan ratlardan; kontrol grubuna herhangi bir tedavi uygulanmadı. Serum fizyolojik grubuna (plasebo) 1 aylık siklus süresince (bir sonraki estrusa kadar) 0,2 ml/kg dozunda subkutan olarak %0,9 NaCl serum fizyolojik solüsyonu enjekte edildi. Dienogest grubuna 1 aylık siklus süresince oral gavaj yoluyla 0,3 mg /kg/gün dozunda dienogest verildi. Etanercept grubuna 1 aylık siklus süresince etanercept 0,4 mg/kg haftada 2 kez subkutan olarak verildi. Dört haftalık tedavi sonunda endometrial implant doku örnekleri çıkartıldı. İmplantların sferik volümleri ölçüldükten sonra patolojik incelemeye gönderildi ve endometrial implantlardaki epitel hücrelerin devamlılığı semikantitatif olarak skorlandı. Sonuçların İstatistiksel analizler için GraphPad Prism (Version 8 for Windows, GraphPad Software, San Diego, California USA) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmanın sonunda etanercept grubundaki endometrial implant dokularının dienogest, serum fizyolojik ve kontrol grubuna göre daha kistik ve organize olduğu izlendi. Deney sonunda yapılan sferik volüm ölçümlerinde Kontrol Grubu 0,09 0,02, Salin (Plasebo) grubu: 0,10 0,03, Dienogest Grubu: 0,04 0,01, Etanercept Grubu: 0,03 0,01 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study we aimed to compare the effect of dienogest with etanercept in experimental endometriosis model in rats. Material and methods: In our study, 28 healthy adult non-pregnant female rats of Wistar-Albino breed weighing 250-350 g were used. First of all, laparotomy was performed on the rats, and tissue was taken from one corner of the uterus and sutured on the anterior abdominal wall. After 1 month of observation, the rats were observed to form an experimental endometriosis model by performing relaparotomy, and the spherical volumes of the endometriotic implants were calculated. Then, the rats were randomly selected and grouped as 7 control group, 7 saline (placebo) group, 7 dienogest group and 7 etanercept group. No treatment was applied to the control group. The saline group (placebo) was injected subcutaneously with 0.9% NaCl saline solution at a dose of 0,2 ml/kg during a 1-month cycle (until the next estrus). Dienogest group was given 0,3 mg/kg/day dienogest via oral gavage for a 1-month cycle. Etanercept group was given 0,4 mg/kg subcutaneously twice a week for a 1-month cycle. After four week treatment, endometrial implant tissue samples were removed. After measuring the spherical volumes of the implants, they were sent for pathological examination and the continuity of the epithelial cells in the endometrial implants was scored semiquantitatively. GraphPad Prism (Version 8 for Windows, GraphPad Software, San Diego, California USA) program was used for statistical analysis of the results. Results: At the end of the study it was observed that the endometrial implant tissues in the etanercept group were more cystic and organized than the dienogest, saline and control groups. In the spherical volume measurements calculated Control Group 0.09 0.02, Saline (Placebo) group: 0.10 0.03, Dienogest Group: 0.04 0.01, Etanercept Group: 0,03 0,01.