Duvar resimlerinde kullanılan sağlamlaştırıcı ve yüzey koruyucu malzemelerin incelenmesi
Investigation of consolidation and surface protective materials used in wall paintings
- Tez No: 737379
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ESKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Duvar resimleri tarihi yapıları tamamlayan ve değer katan önemli bir unsurdur. Bu kültür varlıklarının gelecek nesillere aktarılması için korunması şarttır. Doğal yollar veya yapım aşamasında karşılaşılan çeşitli problemler sebebiyle bir takım kimyasal ve fiziksel bozulmalara maruz kalabilen duvar resimlerinin korunması; bulunduğu ortam ve korunma durumuna göre etkin veya önleyici koruma yöntemleri ile sağlanmaktadır. Bozulma, duvar resmini oluşturan hazırlık katmanlarında (harç, sıva), veya yüzeyde oluşabilir. Malzemenin yapısından kaynaklı olan bu bozulmalar oluşurken, genellikle çevresel değişiklikler, çözünür tuzlar, hava kirliliği, donma-çözünme döngüleri, ıslanma kuruma gibi döngüler sürecin hızlanmasına katkı sağlamaktadır. Duvar resimlerine uygulanan yüzey koruyucular ve sağlamlaştırıcılar etkin koruma yöntemlerindendir. Kullanılan malzemeler ile uzun vadede duvar resimlerinin korunması hedeflenmektedir. Bu araştırmadanduvar resimlerinde zaman içerisinde oluşan bozulmalardan korumak ve eserin ömrünü uzatmak için konservasyon alanında en yaygın kullanılan yüzey sağlamlaştırıcı ve yüzey koruyucu malzemeler incelenmiş, uygulandıkları zemin üzerinde olan etkilerini araştırarak değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wall paintings are an important element that complements and adds value to historical buildings. It is essential to protect these cultural assets in order to pass them on to future generations. Preservation of wall paintings that may be exposed to some chemical and physical deterioration due to natural ways or various problems encountered during construction; It is provided with effective or preventive protection methods according to the environment and protection status. Deterioration can occur in the preparatory layers (mortar, plaster) that make up the wall paintings, or on the surface. While these deteriorations due to the structure of the material occur, environmental changes, soluble salts, air pollution, freeze-thaw cycles, wetting-drying cycles contribute to the acceleration of the process. Surface protectors and reinforcements applied to wall paintings are effective protection methods. With the materials used, it is aimed to protect the wall paintings in the long term. In this research, the most commonly used surface reinforcement and surface protective materials in the field of conservation were examined in order to protect the wall paintings from deterioration over time and to extend the life of the work, and evaluations were made by investigating their effects on the floor on which they were applied.