Kamu diplomasisinin bir alt türü olarak dijital sağlık diplomasisi: Pandemi döneminde Çin büyükelçiliği Twitter kullanımı
Digital health diplomacy as a sub-type of public diplomacy: Twitter use of the China embassy during the pandemic period
  1. Tez No: 737411
  2. Yazar: ALİ ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARGİS ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Diplomasi içinde bulunduğu dönemin şartlarına göre şekillenmekte ve yeni tanımlamalara ihtiyaç duymaktadır. Örneğin, sağlık olgusu insanlık var olduğundan bugüne kadar karşımıza çıkmaktadır. Sağlığa ilişkin sorunlar küreselleşmeyle bölgeselden genele yayılmaktadır. Bu durum ülkeler arası ilişkilerde karşımıza çıkan kamu diplomasisinin uygulama ve bir yandan da yumuşak gücü olan sağlık diplomasisi kavramını ortaya çıkarmıştır. Sağlık diplomasisi temel olarak uluslararası toplumla ilişkilerin sürdürülmesinde ve dış politikanın ilerletilmesinde güven kazanmak ve olumlu imaj oluşturmak gibi önemli bir yere sahiptir. Kitle iletişim araçlarının sunduğu olanaklarla değişen küresel ortamda ise dijital diplomasi kavramı ortaya çıkmıştır. Çalışmada vurgulanan dijital sağlık diplomasisi kavramı da küresel sağlık sorunlarının yaşandığı ortamda gerçekleşen diplomasiyi tanımlamak için kullanılmıştır. Bu doğrultuda dışa kapalı bir toplum olan Çin Halk Cumhuriyet'inin Covid-19 küresel salgınıyla birlikte dijital sağlık diplomasisi oluşturmak amaçlı büyükelçiliklerinin bulunduğu ülkelerde %50,26'lık bir artış ile Twitter hesaplarının sayısını artırmış olması iyi bir örnektir. Bu doğrultuda Çin Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabı üzerinden salgının ilk duyurulduğu 31.12.2019 ve 31.12.2020 tarihleri arasındaki bir yıllık süre zarfında salgına yönelik paylaşımlarının dijital sağlık diplomasisi kapsamında nasıl kullanıldığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diplomacy is shaped according to the conditions of the period it is in and needs new definitions. For example, the phenomenon of health has been encountered since humanity existed. Health problems are spreading from regional to general with globalization. This situation has revealed the concept of health diplomacy, which is the application of public diplomacy and the soft power of public diplomacy in relations between countries. Health diplomacy basically has an important place in maintaining relations with the international community and advancing foreign policy to gain confidence and create a positive image. In the changing global environment with the opportunities offered by mass media, the concept of digital diplomacy has emerged. The concept of digital health diplomacy emphasized in the study was also used to define diplomacy that takes place in the environment of global health problems. In this direction, it is a good example that the People's Republic of China, which is a closed society, has increased the number of Twitter accounts with an increase by %50,26 in the countries where it has embassies to create digital health diplomacy with the Covid-19 global pandemic. In this direction, it was analyzed how the shares of the Chinese Embassy in Ankara were used within the scope of digital health diplomacy during the one-year period between 31.12.2019 and 31.12.2020, when the outbreak was first announced via the official Twitter account of the Chinese Embassy in Ankara.