Eğitim ve kalkınma ilişkisi: Türkiye ve OECD ülkelerinin eğitim verilerinin karşılaştırılması
The relation between education and development: The comparison of education datas between Turkey and OECD countries
  1. Tez No: 737420
  2. Yazar: MEHMET AYCAN KAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kalkınma toplumların refah içinde yaşayabilmeleri, insanların daha iyi koşullarda hayatlarına devam edebilmeleri, ülkelerin dünya ekonomisinde kendilerine yer bularak diğer ülkelerle rekabet edebilmeleri vb. açılardan özellikle gelişmekte olan ülkeler için son derece önemli bir kavramdır. Kalkınma önceleri sadece ekonomik değerlerle ifade edilirken günümüzde daha çok insan merkezli bir anlayışa bürünerek eğitim, sağlık, refah, eşitlik gibi birçok alanla beraber ele alınmaya başlanarak çok boyutlu bir kavram haline gelmiştir. Bunlardan belki de en önemlisi olan eğitimin kalkınma ile arasında pozitif bir ilişki olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada Türkiye ve OECD ülkelerinin çeşitli eğitim göstergeleri karşılaştırılarak Türkiye'nin kalkınmışlık seviyesinin tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of development is crucially important especially for the developing countries in terms of prosperity of societies and for the countries wich aim to find a significent position in the world economy and compete with others in this field. Although the term of development used to be expressed only in terms of economic values, today it has become a multi dimensional concept by transforming a human centered perceptive and being considered with many fields such as education, healt, welfore and equality. It's officialy accepted that there's a correlative relationship between development and education wich is the most significant term among. In this study it is aimed to determine the level of development of Turkey by comparing various educational indicaters of OECD countries and Turkey.