Lise öğrencilerinde fonksiyonel olmayan kariyer inançları (Mitler): Nitel bir analiz
Non-functional career beliefs (Myths) in high school students: A qualitative analysis
  1. Tez No: 737431
  2. Yazar: BEYZA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOZGEYİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde kariyer kavramı gittikçe hızlanan küreselleşme ve teknolojideki gelişmelerle birlikte önem kazanmıştır. Kariyer, iş hayatı dışında gündelik yaşamda da oldukça sık karşılaşılan bir kavram haline gelmiştir. Kariyer, belirli bir dönemde elde edilen uzmanlığı değil yaşam boyu değişip dönüşebilen uzun vadeli bir süreci kapsamaktadır. Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin fonksiyonel olmayan kariyer inançlarının (mitler) tespit edilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi yaklaşımlarından biri olan fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Konya ilindeki liselerde öğrenim gören 8 kız, 7 erkek toplam 15 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde görev yapan uzmanların görüşleri alınarak oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile katılımcılardan veri toplanmıştır. Oluşturulan görüşme formu lise öğrencilerinin kariyer mitlerini tespit etmeye yönelik görüşme sorularından oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda lise öğrencilerinin sahip olduğu kariyer mitleri arasında akademik başarıya göre kariyer tercihi, yaşam boyu aynı kariyerde kalma, iş garantili kariyer tercihi, yakınları modelleyerek kariyer tercihi, yetenek öncelikli kariyer tercihi temalarının kariyer miti olarak değerlendirilebileceği ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan ekonomik öncelikli tercih teması ise kariyer miti olarak değerlendirilmemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of career has gained importance with the accelerating globalization and developments in technology. Career has become a very common concept in daily life other than business life. A career encompasses not the expertise acquired in a specific period, but a long-term process that can change and transform throughout life. The aim of this research is to identify non-functional career beliefs (myths) of high school students. In the study, phenomenological approach, which is one of the qualitative research method approaches, was used. A total of 15 students, 8 girls and 7 boys, studying in high schools in Konya province constitute the study group of the study. In the study, data were collected from the participants through a semi-structured interview form created by taking the opinions of experts working at Selçuk University and Necmettin Erbakan University. The interview form consists of interview questions to determine the career myths of high school students. As a result of the research, it was revealed that among the career myths that high school students have, career preference according to academic success, staying in the same career throughout life, job guaranteed career preference, career preference by modeling relatives, talent-first career preference themes can be evaluated as career myths. The economic priority preference theme that emerged as a result of the research is not considered as a career myth.