Predictors of EFL teachers' job satisfaction in tertiary education
Yüksek öğretimde YDİ öğretmenlerinin iş doyumunun yordayıcıları
- Tez No: 737439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin iş doyumunun yordayıcılarına, yani kişilik özellikleri ve yaşam doyumuna ışık tutmaktır. Bu çalışma için çeşitli üniversitelerde görev alan İngilizce (EFL) öğretmenlerinden oluşan153 kişilik bir örneklem seçilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini, kişilik özelliklerini, yaşam doyumlarını ve iş doyum düzeylerini belirlemek için demografik bilgi formu ve üç farklı anket uygulanmıştır. Katılımcıların kişilik özelliklerini belirlemek için On Maddelik Kişilik Envanteri (TIPI) (Gosling, Rentfrow & Swann, 2003), yaşam doyum düzeylerini belirlemek içinse Yaşamdan Memnuniyet Ölçeği (SWLS) (Emmons, Larsen ve Griffin, 1985) uygulanmıştır. Son olarak, katılımcıların iş tatmin düzeylerini saptamak için Minnesota Memnuniyet Anketinin (MSQ) kısa formu (Weiss, England & Lofquist, 1967) uygulanmıştır. İş tatmini ile onun belirleyicileri (arka plan değişkenleri, kişilik özellikleri ve yaşam tatmini) arasındaki ilişkiyi belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, Uyumluluk ve Dışadönüklük özelliklerinin, yaşam doyum düzeylerinin ve iş deneyiminin İngilizce öğretmenlerinin dışsal iş doyumu düzeylerini etkilediğini göstermiştir. Dışadönüklük özelliği ve iş deneyimi, dışsal iş tatminini olumsuz etkilerken; Uyumluluk özelliği olumlu yönde etkiler. Yaşam doyumu düzeyleri hem dışsal hem de içsel doyumu etkiler. Demografik değişkenlerin geri kalanı, içsel iş tatmini üzerinde bir etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to shed a light on the predictors of EFL teachers' job satisfaction namely: personality traits and life satisfaction. A sample of 153 English as a Foreign Language (EFL) Teachers from various state and private universities was selected. Demographic Inventory Form and three different questionnaires were conducted to identify respondents' demographic information, personality traits, life satisfaction and job satisfaction levels. To identify the respondents' personality traits, Ten Item Personality Inventory (TIPI) (Gosling, Rentfrow & Swann, 2003) was conducted as to analyze the respondents' life satisfaction levels, Satisfaction with Life Scale (SWLS) (Emmons, Larsen & Griffin, 1985) was administered. Finally, to classify respondents' job satisfaction levels, the short form of Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) (Weiss, England & Lofquist, 1967) was applied. Multiple linear regression analyses were administered to determine the relationship between job satisfaction and its predictors: background variables, personality traits and life satisfaction. The findings showed that the traits of Agreeableness and Extraversion, life satisfaction levels and years of experience impact EFL Teacher's extrinsic job satisfaction levels. The trait of Extraversion and years of experience negatively impact extrinsic job satisfaction; the trait of Agreeableness positively affect extrinsic job satisfaction. The levels of life satisfaction impact both extrinsic and intrinsic satisfaction. The rest of the demographic variables do not have an impact on intrinsic job satisfaction.