Yöneticilerin duygusal zekâ yeterliliklerinin karar verme stiline olan etkisinde öz yeterliliğin ve bilişsel esnekliğin rolü
The role of self-efficacy and cognitive flexibility in the effect of the emotional intelligence of executives on decision-making styles
- Tez No: 737440
 - Danışmanlar: PROF. DR. H. NEJAT BASIM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Başkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma yöneticilerin duygusal zeka düzeylerinin karar verme stiline etkisinde öz yeterliliğin ve bilişsel esnekliğin rolünü ortaya çıkarma amacıyla yapılmıştır. Araştırma anket yöntemiyle farklı sektörlerde çalışan 545 yöneticiden veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre duygusal zeka, karar verme stili, bilişsel esneklik ve öz yeterlilik arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu doğrultuda değişkenler arasındaki en yüksek düzeyde ilişkinin bilişsel esneklik ile karar verme stilleri arasında olduğu görülmektedir. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre duygusal zekanın karar verme stiline etkisinde bilişsel esnekliğin düzenleyici öz yeterliliğin kısmi aracılık rolü olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucu bilişsel esnekliğin yüksek olduğu durumda duygusal zekanın, karar verme stili üzerindeki etkisinin yükseldiğini bilişsel esnekliğin düşük olduğu durumda ise duygusal zekanın, karar verme stili üzerindeki etkisinin düştüğünü göstermektedir. Bu araştırma kapsamında geliştirilen bu model ilk defa bu çalışma ile oluşturulmuştur. Değişkenler arası ilişkiler yazında kuramsal bir altyapıyı oluştursa da bu kapsamda elde edilen bulguların duygusal zeka, karar verme stili değişkenlerinin bilişsel esneklik ve öz yeterlilik değişkenleriyle birlikte ele alınması kuramsal boşluğu dolduracağına, yöneticilere ve çalışanlara fayda sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to reveal the role of self-efficacy and cognitive flexibility in the effect of the emotional intelligence of executives on decision-making styles. Survey method has been used in this research by gathering data from 545 executives who work in different sectors. According to the results achieved, there is a positive significant relationship between emotional intelligence, decision-making styles, cognitive flexibility, and self-efficacy. Within this line, it has been shown that the most significant relationship occurs between cognitive flexibility and decision-making styles. Another result of the research suggests that cognitive flexibility has a moderating and self-efficacy has a partial mediating role in the effect of emotional intelligence on decision-making styles. It is shown that higher cognitive flexibility leads to higher degrees of effect of the emotional intelligence on decision-making styles whereas lower cognitive flexibility leads to lower degrees of effect of the emotional intelligence on decision-making. The model designed within the framework of this research is unique to this study and has been developed for the first time for this study. Although intervariable relationships constitute a theoretical base in literature, it is believed that the findings gathered within this scope will contribute to further enlighten and fill the theoretical gap encountered while handling the variables of emotional intelligence and decision-making styles with variables of cognitive flexibility and self-efficacy and provide assistance for executives and employees.