Koroner arter hastalığına eşlik eden iskemik mitral yetersizliklerinde cerrahi tedavinin yeri
Accompanying coronary artery diseasethe role of surgical treatment in ischemic mitral insufficiency
  1. Tez No: 737483
  2. Yazar: AYÇA ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ DAĞSALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Miyokardiyal enfarktüs vakalarında uzun dönem prognozu etkileyen en önemli faktör mitral kapak regürjitasyonunun (MR) varlığıdır. İskemik mitral regürjitasyonun (IMR) mekanizması mitral anüler dilatasyon, sol ventrikül dilatasyonunu takip eden mitral kapak gerilimidir. Kronik IMR'nun cerrahi endikasyonları iyi tanımlanmamıştır. Genel olarak varılan kanı; orta-ciddi (+3 veya +4) IMR olan hastalarda koroner arter bypass greft (CABG) ile eş zamanlı mitral kapak cerrahisinin yapılmasıdır. Tartışılan konu hafif-orta (+1 veya+2) MR olan CABG hastalarında, CABG ile eş zamanlı mitral kapak cerrahisinin yapılmasıdır.Bizim düşüncemiz; operatif ve uzun dönem mortaliteyi arttırmadan MR'nu düzeltmede hafif-orta MR'nu (+1 veya +2) olan CABG hastalarında CABG ile eş zamanlı yapılan mitral kapak cerrahisinin sadece CABG yapılmasından daha üstün olduğudur.
Özet (Çeviri)
The most important factor affecting the long-term prognosis in myocardial infarction cases is the presence of mitral valve regurgitation (MR). The mechanism of ischemic mitral regurgitation (IMR) is mitral annular dilation, left ventricular dilatation followed by mitral valve tension. Surgical indications for chronic IMR are not well defined. The general conclusion; Concomitant mitral valve surgery with coronary artery bypass graft (CABG) in patients with moderate to severe (+3 or +4) IMR. The subject of discussion is simultaneous mitral valve surgery with CABG in CABG patients with mild-moderate (+1 or +2) MR. Our opinion; Mitral valve surgery performed simultaneously with CABG is superior to performing CABG alone in CABG patients with mild-to-moderate MR (+1 or +2) in correcting MR without increasing operative and long-term mortality.