Yanıtlama süresine göre dört aşamalı kimya tanı testinin iç geçerlik oranlarının eşik değerinin belirlenmesi
Determination of threshold of internal validity's rates for four-tier diagnostic chemistry test by response time
  1. Tez No: 737484
  2. Yazar: CANAN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TÜRKOGUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kavram yanılgılarını belirlemede son yirmi beş yıldır birçok ölçme yöntemi geliştirilmiş ve bu yöntemler değerlendirme süreçlerinde kullanılmıştır. Bu yöntemlere örnek olarak mülakatlar, açık uçlu sınavlar, çoktan seçmeli testler, iki aşamalı testler, üç aşamalı testler, dört aşamalı testler verilebilir. Katılımcılar bir test maddesiyle karşılaştıklarında bu test maddesine iki şekilde cevap verir: ilki hızlı tahmin davranışı, diğeri çözüm davranışıdır. Katılımcının hızlı tahmin davranışı veya çözüm davranışı gösterip göstermediğini anlamak için eşik değer hesaplamak önemlidir. Test maddeleri için hesaplanan eşik değerin altında bir sürede test maddesini cevaplayan bir katılımcı hızlı tahmin davranışı göstermiş olup eşik değerin üzerindeki bir sürede test maddesine cevap veren bir katılımcı çözüm davranışı göstermiştir. Eşik değer genellikle çoktan seçmeli testlerde kullanılır. Bu çalışmada ise eşik değer dört aşamalı test için kullanılmıştır. Bu çalışmada dört aşamalı kimya tanı testi ve çoktan seçmeli kimya testinin iç geçerlik oranlarının yanıtlama süresi ve Cox-Hazard modeline göre eşik değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, gaz basıncı konusuyla ilgili 9 maddelik Dört Aşamalı Diagnostik Kimya Testi (DADKT) ve Çoktan Seçmeli Kimya Testi (ÇSKT) kullanılmıştır. DADKT, Ünsal (2019) tarafından geliştirilmiştir. ÇSKT ise aşamalı testten uyarlanmış olup DADKT'nin I. aşaması test maddeleri olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada DADKT için bilimsel bilgi güvenirliği KR-20 hesaplanmış ve 0,460 bulunmuştur. Aynı zamanda DADKT için kavram yanılgısı güvenirliği KR-20 hesaplanmış ve 0,570 bulunmuştur. Bu çalışmada ÇSKT'nin KR-20 güvenirlik katsayısı 0,52 bulunmuştur. Çalışma 2020-2021 öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adaylarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. DADKT, 75 kişiye ve ÇSKT 74 kişiye uygulanmıştır. Çalışma sonucunda DADKT'nin iç geçerlik oranlarının eşik değerleri bilimsel bilgi düzeyinde 16. sn., yanlış pozitif düzeyinde 17. sn., kavram yanılgısı düzeyinde 28. sn. olduğu ortaya çıkmıştır. Yanlış negatif düzeyinde eşik değeri belirlenememiştir. ÇSTK'ya göre katılımcıların yanıtlama eforu 18. sn. olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada katılımcılara test maddelerine geri dönüş hakkı verilmediğinden dolayı her katılımcı test maddelerini bir kez cevaplamak zorunda kalmış ve cevabı değiştirme hakkı olmamıştır. Test maddelerine geri dönüş hakkı verilmesinin iç geçerlik oranlarını etkileyebileceği düşünülmektedir. İleriki çalışmalarda test uygulama biçimine göre çalışmanın kapsamı genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
In the last twenty-five years, many measurement methods have been developed to identify misconceptions and these methods have been used in evaluation processes. Examples of these methods are interviews, open-ended exams, multiple choice tests, two-tier tests, three-tier tests, and four-tier tests. When participants encounter a test item, they respond to it in two ways: the first is the quick guessing behavior and the other is the solution behavior. Calculation of the threshold value plays a very important role in understanding the threshold value to understand whether the participant exhibits fast guessing or solution behaviour. A participant who responded to the test item in a time below the threshold calculated for the test items showed fast guessing behavior, and a participant who responded to the test item in a time above the threshold showed solution behavior. The threshold value is often used in multiple choice tests. In this study, the threshold value was used for the four-tier test. This study aimed to determine the threshold values of the internal validity rates of the four-tier chemistry diagnostic test and the multiple-choice chemistry test according to the Time to Response and Cox-Hazard Model. This study was conducted by descriptive survey method. Data collection tools were the 9-item Four-Tier Diagnostic Chemistry Test (FTDCT) and the Multiple Choice Chemistry Test (MCCT). The FTDCT was developed by Ünsal (2019). MCCT was adapted from the stepwise test and the first step of the FTDCT was used as test items. In this study, the scientific knowledge reliability coeficient of KR-20 for FTDCT was 0.460. Similarly, the misconception reliability of KR-20 for FTDCT was 0.570. Otherhand, the reliability coefficient of KR20 for the MCCT was calculated by 0.520. The study was conducted with the participation of pre-service science teachers studying at Dokuz Eylül University, Buca Faculty of Education in the 2020-2021 academic year. 75 pre-service teachers for the FTDCT and 74 pre-service teachers for the MCCT participated to tests. Conclusion, this study revealed that the threshold values of the internal validity rates of the FTDCT were 16 seconds at the scientific knowledge level, 17 seconds at the false positive level, and 28 seconds at the true negative level. The threshold value at the false negative level could not be determined. According to the MCCT, the response effort of the participants was calculated as 18 seconds. In this study, since the participants were not given the right to return to the test items, each participant had to answer the test items once and was not given the right to change their answer. Therefore, if each test item is given the right to return, there may be a change in the internal validity rates. In future studies, the scope of the study can be expanded according to the test application form.