Uluslararası hukukta yer yönünden yetki ve mülkilik prensibi
Jurisdiction ratione loci in international law and the territoriality principle
  1. Tez No: 737529
  2. Yazar: ADEM TAFRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hukuk kaidelerinin tatbik edilmesi, teoride yazılan ve savunulan hukuk ile pratikte uygulamada kullanılan hukuk arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Hukuk kaidelerinin uygulanması hususunda yapılabilecek farklı birçok ayrımdan çalışmamızın sınırlarını ve içeriğini belirleyecek olan ayrımlardan biri de kendi içerisindeki yer yönünden uygulanma, kişi yönünden uygulanma, madde yönünden uygulanma, olay yönünden uygulanma ve zaman yönünden uygulanma bölümlerine ilişkin ayrım olup, bütün bu ayrı bölümlerin bölüme özel oluşumu ve bu oluşumlara etki eden ve şekil veren ana ilkeleri mevcuttur. Çalışmamız zikrettiğimiz bu bölümlerden, ceza hukuku kaidelerinin yer yönünden uygulanması bahsini içermekte ve incelemektedir. İnceleme yapılırken hukuk kurallarının uygulanması hususunda etkisi olan evrensel kurallar/temeller, ülkemizdeki ve yabancı ülkelerdeki ulusal/yerel kanunlar, uluslararası sözleşmeler, ulusal ve uluslararası literatürdeki tartışmalı/karşılaştırmalı doktrinel fikirler ve ulusal ve uluslararası yargı hükümleri geçirmiş oldukları safhalar da dikkate alınarak karşılıklı ve tartışmalı bir biçimde değerlendirilmiş ve çalışmamıza kaynaklık etmiştir. Ve nihayetinde söylememiz gereken bir diğer önemli nokta ise, ilk bölümden son bölüme kadar yazmış olduğumuz tezin tümünde rastlayıp fark edebildiğimiz kadarıyla ülkelerin egemenlikleri kaynaklı hak ve yetkileri sebebiyle aralarında oluşan ve oluşabilecek yetki sorunlarından mümkün olduğunca bahsedilerek, tarafımızca bu konularda çözümlenen ve önerilen fikirler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu fikirler ağırlıklı olarak uluslararası hukuk kaynaklı olmakla birlikte kimi durumlarda ise kendi düşüncelerimiz ve uygulamada olan mevcut ceza hukuku, uluslararası hukuk ve uluslararası ceza hukuku kaynaklıdır.
Özet (Çeviri)
The application of rules of law provides the connection between the law written and defended in theory and the law used in practice in application. One of the many different distinctions that will be able to be made regarding the application of rules of law, which will determine the boundaries and content of our work, is distinction including the application in terms of the place within itself, the application in terms of the individuals, the application in terms of the article, the application in terms of the event, and the application in terms of the time; all these separate sections have section-specific formation and main principles that affect and shape these formations. Our study includes and examines the application of the rules of criminal law in terms of the place from these sections we have mentioned. While making examination, the universal rules/foundations, the national/local laws in our country and in foreign countries, the international agreements, the controversial/comparative doctrinal ideas in the national and international literature, and the national and international judicial provisions, which have an effect on the implementation of legal rules, have been evaluated mutually and controversially by taking into account the phases they have gone through and have been the source of our study. And finally, another important point that we have to say is that we tried to put forward the ideas that were resolved and suggested by us on these issues by mentioning as much as possible about the authority problems that occur or will be able to occur between the countries due to their rights and authorities arising from their sovereignty from the first chapter to the last chapter as far as we can come across and notice in the whole thesis. Although these ideas are mainly based on the international law, in some cases, they are based on our own thoughts and current criminal law, international law and international criminal law being in practice.