Göçmenlere yönelik eğitim politikalarının entegrasyona etkisi: Türkiye ve Almanya örnekleri
The effect of educational policies for immigrants on integration: examples from Turkey and Germany
  1. Tez No: 737528
  2. Yazar: YUSUF USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Education and Training, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, çeşitli nedenlerle Türkiye'ye göç eden Suriyeliler ve Almanya'ya göç eden Türkiyelilerin göç ettikleri ülkelerde gördükleri eğitimin entegrasyon sürecine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Göç, isteğe bağlı ya da zorunlu hangi sebeple gerçekleşmiş olursa olsun sonrasında yaşanan süreçler ciddi benzerlik göstermektedir. Zira göç sonrasında ev sahibi ve göç eden toplumlar bir şekilde etkileşime girerek yeniden bir toplumsal uyum dengesi sağlamak durumunda kalmaktadır. Uyum dengesinin yeniden sağlanması sürecine eğitimin etkisinin anlaşılmaya çalışıldığı bu çalışmada, Türkiye ve Almanya'dan toplam 30 katılımcıyla yarı yapılandırılmış mülakat yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Salgın şartlarından dolayı görüşmelerin çoğu Whatsapp programı aracılığıyla görüntülü olarak uzaktan yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda oluşturulan yazılı metinlerden temalar oluşturulmuş ve veriler analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda göçmenlerin yaşamlarında karşılaştıkları en temel sorunlardan birinin dil sorunu olduğu ve bu sorunun ancak nitelikli bir eğitim süreciyle aşılabileceği tespit edilmiştir. Bununla birlikte refah düzeyi yüksek bir ülke olan Almanya'daki Türkiye kökenli göçmenlerin göç ettikleri ülkeden memnuniyetlerinin oldukça yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum Almanya'nın uzun yıllardan beri göç ülkesi olmasından dolayı göçmenlere dönük eğitim, sağlık ve sosyal hizmet imkanlarını geliştirme konusunda ciddi mesafe aldığını göstermektedir. Öte yandan Türkiye'deki Suriye kökenli göçmenlerin göç ettikleri ülkeden genel olarak memnun olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum Türkiye'nin göçmenlere yönelik politikalarını yeni yeni oluşturmaya çalışan bir ülke olduğunu ve bu konuda henüz yolun başında olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the effect of education received by refugees, namely Syrian refugees who migrated to Turkey and Turkish refugees who migrated to Germany during their integration process. Regardless of whether the migration was voluntary or compulsory, the processes experienced afterward show significant similarities because after the migration, the host culture and the migrating societies have to interact in several ways and have to create and balance a social harmony. In this study, in which the effect of education on the process of restoring the harmony balance is tried to be understood, interviews were conducted with a total of 30 participants from Turkey and Germany using semi-structured interview method. Due to the epidemic conditions, most of the interviews were made remotely via the Whatsapp program. Themes were formed/extracted from the written texts created as a result of the interviews and the data were analyzed qualitatively. As a result of the data analysis, it has been determined that one of the major problems immigrants face in their lives is the language barrier- meaning not being proficient enough in the target language to function in the society independently, and this problem can only be overcome by providing a quality education process. Second, it has been concluded that Turkish immigrants who migrated to Germany, which is a country with a high level of welfare, were highly satisfied with their immigration process. This shows that since Germany has been a country of immigration for many years, it has taken serious steps to improve education, health and social service opportunities for immigrants. On the other hand, it has been found that Syrian immigrants who migrated to Turkey are generally not satisfied. This finding shows that Turkey is a country that is trying to establish its policies towards immigrants and that it is at the beginning of the road in this regard.