Jet motor öncesi dönemi ticari uçak kazalarının kaza nedenleri ve uçuş evreleri bakımından incelenmesi
Examination of accidents causes and flight stages of pre-jet periodic commercial aircraft accidents
- Tez No: 737535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hava taşımacılığı, küresel ekonomiye entegrasyonu kolaylaştırır ve ulusal, bölgesel ve uluslararası ölçekte bağlantı sağlar. Ticaret oluşturmaya, turizmi teşvik etmeye ve istihdam fırsatları yaratmaya yardımcı olur. Bu nedenle havacılık endüstrisi ülkeler için ekonomik, siyasi, diplomatik ve kültürel açılardan önemlidir. Havacılık sektörüne yatırım yapılması ülke menfaatlerini sağlama noktasında bir odak noktası oluşturur. Wright Kardeşler 'in havadan ağır bir uçakla gerçekleştirdiği uçuş ile başlayan sivil havacılık tarihi, zamanla gelişmiş ve ticari havacılığın gündeme gelmesi hızlanmıştır. Savaşlarda taktiksel ve belirleyici avantajlar edinilmesini sağlamak için savaş endüstrisine hızla dâhil edilen uçaklar ilk gelişim ve güvenilirlik temelli tasarım değişikliklerini yaşamıştır. Savaşlara dönemlerinde doğan acil ihtiyaçlarla yapılan optimizasyonlar, savaşların sona ermesiyle yeniden amaçlandırmayı beraberinde getirmiş ve uçaklar ilk sivil fonksiyonlarını posta ve kargo taşımacılığı ile kazanmıştır. II. Dünya Savaşı'nı takip eden dönemde beliren sivil-fonksiyonel ivme, regülasyon ihtiyacını doğurmuş ve tüm devletlerin üstünde ve onları ortak çıkarlar çerçevesinde bir araya getiren adımlar atılmıştır. Bu adımlar, sivil hava taşımacılığının tüm safha ve işlevlerini güvenlik, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik bakımlarından uygulanabilir standart prosedürlere bağlamayı hedeflemiştir. Bu adımlarla güdülen nihai amaç, sivil hava taşımacılığını rağbet gören, alternatiflerine üstünlüğünü kanıtlamış ve özel/tüzel çıkarların korunup ilerletildiği bir sektör haline getirilmesidir. Havacılığın tarihsel sürecinde meydana gelen önemli dönüm noktalarını çözümlemesine dâhil eden bu çalışma, ticari hava taşımacılığını zamansal olarak anlamlı dönemlere ayrılmış halde ele almaktadır. Çalışmanın kapsamı; oluşum ve büyüme olarak ayırt edilmiş ve dönemler meta perspektifle bütünlüklü olarak tasarlanmıştır. Konu edilen dönemlerde meydana gelen uçak kazaları, çeşitli veri tabanlarından elde edilen verilerle, kazaların uçuşun hangi evresinde ve neden gerçekleştiğini merkezine alarak, karşılaştırmalı biçimde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air transport facilitates integration into the global economy and provides connectivity on a national, regional and international scale. For this reason, the aviation industry is important for countries economically, politically, diplomatically and culturally. Civil aviation history, which started with the Wright Brothers' flight with a heavier-than-air aircraft, developed over time and commercial aviation came to the fore. Aircraft, which were quickly incorporated into the war industry to ensure tactical and decisive advantages in battles, experienced the first development and reliability-based design changes. II. The civil-functional momentum that emerged in the period following the World War II led to the need for regulation and necessary action was taken. These steps aimed to link all phases and functions of civil air transport to applicable standard procedures in terms of safety, reliability and sustainability. The ultimate goal pursued by these steps is to turn civil air transport into a popular sector, which has proven its superiority over alternatives, and where private/legal interests are protected and promoted. This study, which includes important turning points in the historical process of aviation in its analysis, deals with commercial air transportation divided into temporally meaningful periods. The scope of the study; It has been distinguished as formation and growth and the periods have been designed as a whole with a meta perspective. Aircraft accidents that occurred during the periods in question were interpreted comparatively with the data obtained from various databases, by focusing on which phase of the flight and why the accidents occurred.