Toplam kalite yönetimi uygulamalarının rekabet üstünlüğüne etkileri: Bir havayolu işletmesi örneği
The effects of total quality management practices on competitiveness: An airline management case
- Tez No: 737604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, toplam kalite yönetimi felsefesinin rekabet üstünlüğü üzerindeki etkilerini havayolu işletmeleri bağlamında incelemektir. Hızlı küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle genel pazar yapılarında meydana gelen değişim, kalite kavramını önemli bir rekabet ögesi durumuna getirmiştir. Bu değişimin etkisiyle işletmelerde yeni yönetim anlayışları ortaya çıkmıştır. Bu yeni yönetim anlayışlarından biri de toplam kalite yönetimi (TKY) felsefesidir. TKY felsefesi; yönetimin liderliği, müşteri odaklılık, takım çalışması, tam katılım, önlemeye yönelik yaklaşım, çalışanların eğitimi ve sürekli gelişme olmak üzere yedi ana temadan oluşmaktadır. Toplam kalite yönetimi işletmelerde kalitenin arttırılmasını hedefleyen, odak noktasını müşteri istek ve ihtiyaçları olarak belirleyen, sürekli gelişim gösteren bir anlayıştır. Bu çalışmada kalite kavramının gelişmesiyle ortaya çıkan toplam kalite yönetiminin rekabet ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında doküman analizi ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra bahsi geçen havayolu işletmesinin üst düzey yöneticileriyle de görüşme gerçekleştirilerek veriler elde edilmiştir. Araştırma dâhilinde elde edilen bulgular ile rekabeti etkilediği düşünülen TKY ilkeleri analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde havayolu işletmelerinin kaliteye gereken önemi vermeleri durumda rekabet üstünlüğü elde ettikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects the total quality management philosophy on competitive advantage in the context of airline companies. The change in the general market structures with the effect of rapid globalization and technological developments has made the concept of quality an important competitive element. With the effect of this change, new management approaches have emerged in businesses. One of these new management approaches is the philosophy of total quality management. TQM philosophy; management's leadership, customer focus, teamwork, full participation, prevention-oriented approach, employee training and continuous improvement. Total quality management is an understanding that aims to increase the quality of businesses, determines the focus of customer requests and needs, and shows continuous improvement. In this study, the relationship between total quality management and competition, which emerged with the development of the concept of quality, was examined. Qualitative research methods were used in the study. The document analysis method was used to collect the data of the research. In addition, data were obtained by interviewing the senior managers of the mentioned airline company. TQM principles, which are thought to affect competition, were analyzed with the findings obtained within the research. As a result of the research, it has been understood that airline companies gain a competitive advantage if they give the necessary importance to quality.