Mi-1.2 virülent Meloidogyne incognita izolatlarının Me1 geni taşıyan biberde gelişmesi
Development of Mi-1.2 virulent Meloidogyne incognita isolates in pepper with Me1 gene
- Tez No: 737614
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.), biberlerde zarar yapan organizmaların en önemlilerinden birisidir. Kök-ur nematodlarına karşı dayanıklı çeşit kullanımı önemli bir mücadele yöntemidir. Biberde Me1 dayanıklılık geni, Meloidogyne incognita, M. arenaria ve M. javanica türlerinin avirülent izolatlarına karşı dayanıklılık sağlamaktadır ve ıslah programlarında kullanılmaktadır. Fakat Mi-1.2 virülent kök-ur nematodu popülasyonlarına karşı Me1 geninin etkinliği konusunda sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle Me1 dayanıklılık genini taşıyan biber çeşitlerinin, Mi-1.2 virülent popülasyonlara karşı reaksiyonunun bilinmesi mücadele için önemlidir. Bu çalışmada, MT-01 F1 (Me1 geni taşıyan) ve Safran F1 (hassas) biber çeşitlerinin Mi-1.2 virülent M. incognita izolatlarına (V3, V6, V13, V15, V18 ve V30) karşı tepkisi araştırılmıştır. Çalışma, 24±1 ºC sıcaklık, %65 nem ve 16:8 saat fotoperiyot koşullarına sahip bitki yetiştirme odasında yürütülmüştür. Her bir izolatın testlenmesi, tesadüf parselleri deneme desenine göre, 5 tekerrürlü olacak şekilde iki kez tekrarlanmıştır. Biber fideleri iki-dört gerçek yapraklı döneme geldiğinde, her bir bitkiye Mi-1.2 virülent M. incognita izolatlarının 1000 adet ikinci dönem larvası inokule edilmiştir. Bitkiler, nematod inokulasyondan 60 gün sonra sökülmüş ve kökler su ile yıkanmıştır. Bitki köklerinde oluşan yumurta paketleri ve urlar sayılarak 0-5 skalasına göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, Safran F1 bitkisinde tüm izolatlar çok sayıda yumurta paketi ve ur oluşumuna neden olmuştur. MT-01 bitkisinde ise 5 izolat (V6, V13, V15, V18 ve V30) yumurta paketi ve ur oluşumuna neden olurken V3 izolatının çoğalmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, Mi-1.2 virülent izolatlara karşı Me1 geni taşyan biber bitkisi farklı tepkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) are one of the most important organisms that cause damage on peppers. The use of resistant varieties to root-knot nematodes is an important control method. The Me1 resistance gene in pepper provides resistance against avirulent isolates of Meloidogyne incognita, M. arenaria and M. javanica and is used in breeding programs. However, there is limited information about the efficiency of the Me1 gene against Mi-1.2 virulent root-knot nematodes. Therefore, knowing the reaction of pepper cultivars carrying the Me1 resistance gene against Mi-1.2 virulent populations is important for management. In this study, the response of MT-01 F1 (carrying the Me1 gene) and Safran F1 (susceptible) pepper cultivars to Mi-1.2 virulent isolates (V3, V6, V13, V15, V18 and V30) was investigated. The study was carried out in a plant growing room at 24±1 ºC temperature, 65% humidity and 16:8 hours photoperiod conditions. Testing of each isolate was repeated twice with 5 replicates according to randomized plots trial design. When pepper seedlings reached stage with two-four true leaves, 1000 second stage juveniles of Mi-1.2 virulent M. incognita isolates were inoculated on each plant. Plants were uprooted 60 days after nematode inoculation and the roots were washed with water. Egg masses and galls formed on plant roots were counted and evaluated on a 0-5 scale. As a result of the tests, all isolates caused a large number of egg masses and galls on Safran F1. On MT-01, it was determined that 5 isolates (V6, V13, V15, V18 and V30) caused egg masses and gall formation while V3 isolate could not reproduce. According to the results, pepper variety carrying Me1 gene showed different responses against Mi-1.2 virulent isolates.