Kabakgil anaçlarının Meloidogyne incognita (Kofoid and White, 1919) Chitwood, 1949'ya tepkilerinin belirlenmesi
Determination of responses of cucurbits rootstocks to Meloidogyne incognita (Kofoid and White, 1919) Chitwood, 1949
- Tez No: 678805
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Meloidogyne incognita, kabakgil bitkilerini enfekte eden yaygın kök-ur nematodu türüdür. Konukçu bitkilerin köklerinde urlara ve önemli verim kayıplarına neden olur. Dayanıklı çeşitler ve anaçların kullanılması, kök-ur nematodları için en etkili ve çevre dostu mücadele yöntemlerindendir. Ancak, dayanıklı ticari kabakgil çeşitleri mevcut değildir. Bu nedenle, ticari kabakgil anaçlarının avirülent ve Mi-1.2 virülent M. incognita izolatlarına tepkisinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Acar F1, Azman F1, Boğa F1, CN15 F1, Cremna F1, Gürdal F1, Maximus F1, Nun 9075 F1, Obez F1, Squash No.3, TZ 148 F1 ve Vaha F1 kabakgil anaçları M. incognita'nın Mi-1.2 virülent V6 ve avirülent G2 izolatları ile kontrollü koşullar altında bitki büyütme odasında (25±1 ˚C) testlenmiştir. Çalışma her bir nematod izolatı-kabakgil anaç kombinasyonu 5 tekerrürlü olacak şekilde tesadüf deneme desenine göre yürütülmüştür. Deneme, aynı koşullar altında bir kez daha tekrarlanmıştır. Kabakgil fideleri iki gerçek yapraklı dönemindeyken her bir bitkiye 1000'er adet M. incognita'nın izolatlarının ikinci dönem larvası inokule edilmiştir. Bitkiler, nematod inokulasyondan 60 gün sonra sökülmüş ve kökler musluk suyu altında yıkanmıştır. Bitki köklerinde oluşan yumurta paketleri ve urlar sayılarak ve 0-5 skalasına göre değerlendirilmiştir. Testlenen kabakgil anaçlarının hepsi M. incognita'nın avirülent ve Mi-1.2 virülent izolatına hassas bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Meloidogyne incognita is the predominant root-knot nematode species infecting cucurbit plants. It causes galling on the roots of plants, and significant yield losses. The use of resistant varieties and rootstocks is one of the most efficient, and environmentally friendly control approaches for root-knot nematodes. However, resistance commercial cucurbits are no available. Therefore, it is important to know the response of commercial cucurbit rootstocks to avirulent and Mi-1.2 virulent isolates of M. incognita. In this study, cucurbit rootstocks Acar F1, Azman F1, Boğa F1, CN15 F1, Cremna F1, Gürdal F1, Maximus F1, Nun 9075 F1, Obez F1, Squash No.3, TZ 148 F1 and Vaha F1 were tested with avirulent and Mi-1.2 virulent isolates of M. incognita in plant growth room (25±1 ˚C) under controlled conditions. Each M. incognita isolate-cucurbit rootstock combination was replicated 5 times in a completely randomized design. The experiment was repeated once under the same conditions. Cucurbit seedlings with two true leaves were inoculated with 1000 second stage of juveniles of M. incognita isolates. Sixty days after nematode inoculation, the plants were uprooted and roots were washed under tap water. The galls and egg masses on the roots were counted and evaluated according to 0-5 scale value. All cucurbit rootstocks were found susceptible to M. incognita isolates.