Examining relationships among information processing speed, selective attention, working memory, and set shifting in obese people with regular binge eating
Sürekli tıkınırcasına yeme eğilimi olan obez bireylerde bilgi işleme hızı, seçici dikkat, çalışma belleği ve set değiştirme süreçleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 737643
  2. Yazar: FATMA ÖYKÜ ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, sürekli tıkınırcasına yeme örüntüsüne sahip olan ve olmayan obez ve normal kilolu bireylerde bilgi işleme hızı, seçici dikkat, çalışma belleği ve set değiştirme süreçlerine duyarlı nöropsikolojik test profillerini karşılaştırmayı ve erkek katılımcı sayısını arttırarak önceki çalışmalardan elde edilen bulguların genellenebilirliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, amaca yönelik üst düzey bilişsel becerilerden sorumlu olan yürütücü işlevlerin ve bu işlevlerle ilişkili bilişsel bozulmaların bireylerdeki sürekli tıkınırcasına yeme davranışı, obezitenin varlığını değerlendiren Beden Kütle İndeksi (BKİ) ve cinsiyet gibi faktörlere göre nasıl farklılaştığını sistematik olarak incelemiştir. Çalışmaya 18 ila 35 yaş arası 176 gönüllü katılmıştır. Katılımcılar BKİ değerleri ve sürekli tıkınırcasına yeme davranışlarının varlığına göre dört ayrı gruba ayrılarak incelenmiştir. COVID-19 pandemisi sebebiyle katılımcılar Adımlı İşitsel Seri Ekleme Testi (PASAT), Sembol Sayı Modaliteleri Testi (SDMT), Stroop Testi TBAG Formu, Wechsler Bellek Ölçeği-Geliştirilmiş Formu'nun Genel Bilgi ve Yönelim Soruları, Sayı Uzamı, Görsel Bellek Uzamı alt testleri ile İz Sürme Testi olmak üzere beş farklı nöropsikolojik testi, çalışmaya özel olarak PHP 4.0 kodlama dili ile oluşturulmuş bir web sitesi üzerinden online olarak tamamlamışlardır. Beklenildiği üzere, obez gruplar normal kilo grubuna göre nöropsikolojik testlerde anlamlı derecede düşük bilişsel performans sergilemiştir. Sürekli tıkınırcasına yiyen ve yemeyen gruplar arasında bilgi işleme hızı ve bilgi işleme hızı ile ilişkili olan çalışma belleği performansı açısından anlamlı bir fark bulunurken, dikkat ve set değiştirme performanslarında genel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte nöropsikolojik test profillerinde kadın ve erkekler arasında bilişsel ve alt-bilişsel performansları açısından anlamlı farklar bulunmuştur. Gruplar arası tıkınırcasına yeme örüntüsü ve yeme tutumları da ayrıca karşılaştırılmıştır. Bulgular her bir ölçeğin ve nöropsikolojik testin ölçtüğü bilişsel ve alt-bilişsel süreçler açısından değerlendirilmiş; gelecekteki çalışmalar için öneriler ve uygulamalara yönelik çıkarımları açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the neuropsychological test profiles that are sensitive to information processing speed, selective attention, working memory, and set shifting processes in obese and normal weight individuals with and without regular binge eating patterns, and to increase the generalizability of the findings obtained from previous studies by increasing the number of male participants. In the present study, these executive functions, which are responsible for purpose-oriented high-level cognitive skills, and the cognitive impairments associated with these functions were systematically examined according to factors such as Body Mass Index (BMI) value, which determines the presence of obesity, regular binge eating behavior and gender. 176 volunteers between the ages of 18 and 35 participated in the study. Participants were divided into four groups according to their BMI values and the presence of regular binge eating behaviors. Due to the COVID-19 pandemic, the participants completed five different neuropsychological tests, which were Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT), Serial Digit Modalities Test (SDMT), Stroop Test TBAG Form, Wechsler Memory Scale-Revised (WMS-R)'s Information and Orientation Questions, Digit Span, and Visual Memory Span subscales, and Trail Making Test, completely online through a website created with PHP 4.0 language specifically for the study. As expected, the obese groups showed significantly lower cognitive performance on the neuropsychological tests than the normal weight group. While a significant difference was found between the groups with and without regular binge eating in terms of information processing speed and working memory performance, which is associated with information processing speed, however, no significant difference was found in attention and set shifting performances in general. However, there were significant differences in cognitive and sub-cognitive performances between men and women in their neuropsychological test profiles. The regular binge eating patterns and eating attitudes of the groups were also compared. The findings were evaluated in terms of the cognitive and sub-cognitive functions that each scale and neuropsychological test measured and were discussed in terms of suggestions for future studies and implications for applications.