Sigara bırakma polikliniğine başvuran tip 2 diyabet hastalarının sigara bırakma durumlarının incelenmesi
Examination of smoking circumstances of type 2 diabetes patients applying to smoking cessation polyclinic
  1. Tez No: 737666
  2. Yazar: FEYZANUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Sigara içmek, dünya çapında birçok hastalığın önde gelen önlenebilir nedenlerindendir. Çalışmamızın amacı sigara bırakma polikliniğine başvuran tip 2 diyabet hastalarının sosyodemografik özelliklerini, sigara kullanım özelliklerini, bırakmalarını etkileyen faktörleri, diyabet ilgili takiplerini ve bu faktörlerin bırakma başarısı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, kesitsel planlandı ve hastanemiz sigara bırakma polikliniğine Ağustos 2019- Ağustos 2021 tarihleri arasında başvurmuş Tip 2 DM tanısı olan 298 hasta retrospektif incelendi. Dosyalarında mevcut olan sosyodemografik veriler, sigara kullanım anamnezleri, Fagerström nikotin bağımlılık testi (FNBT) sonuçları ve Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) ölçeği sonuçları anketimize kaydedildi. Bu hastalardan dosyaları tam olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 235 kişiye telefonla ulaşılarak sigara kullanım durumu, bırakmasını olumlu/olumsuz etkileyen faktörler ve detaylı diyabet anamnezleri sorgulandı. Hastalar sigara bırakma durumlarına göre sigarayı bırakan, bırakıp tekrar başlayan ve bırakamayan olarak 3 gruba ayrılıp bu veriler ile sigara bırakma başarısı arasındaki ilişki incelendi. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 51,2±8,6 yıl, %55,7'si (n=131) erkekti. Hastaların %43,8'si (n=103) obez, %34,6'sı (n=86) fazla kilolu, %4,7'si (n=11) morbid obezdi. Diyabet yaşları ortalama 9,3±6,3 yıl, hastaların %17'si (n=40) de kötü glisemik kontrol düzeyindedir. %77'si (n=181) sadece oral antidiyabetik kullanmakta, %28,9'u (n=68) kontrole hiç ya da yılda 1'den az gitmektedir. En sık eşlik eden hastalık %46,4 (n=109) ile hipertansiyondur. Hastaların %53,6'sının (n=126) diyabete bağlı en az bir komplikasyon yaşadığı saptanırken en sık komplikasyon da %31,5 ile (n=109) kardiyovasküler hastalık idi. Hastaların sigaraya başlama yaşları 18,9±7,4, içtikleri miktar 29,8±13,4 adet, 45,2±22,3 paket/yıl idi. Bırakamayan grubun günlük içtiği sigara miktarı ve sigara paket yılı bırakan gruba göre anlamlı yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking is one of the leading preventable causes of many diseases worldwide. The aim of our study is to evaluate the sociodemographic characteristics, smoking characteristics, factors affecting quitting, diabetes-related follow-ups and the effects of these factors on quitting success of type 2 diabetes patients who applied to the smoking cessation outpatient clinic. Materials and Methods: Our study was single-center, cross-sectional, and 298 patients with Type 2 DM who applied to the smoking cessation outpatient clinic of our hospital between August 2019 and August 2021 were retrospectively analyzed. Sociodemographic data available in their files, smoking histories, Fagerström nicotine addiction test (FNBT) results and Hospital Anxiety and Depression (HAD) scale results were recorded in our questionnaire. Among these patients, 235 people with complete files and who agreed to participate in the study were contacted by phone, and their smoking status, factors affecting their cessation positively/negatively, and detailed diabetes anamnesis were questioned. The patients were divided into 3 groups according to their smoking cessation status as quitting, relapsed and not quitting, and the relationship between these data and smoking cessation success was examined. SPSS 28.0 program was used in the analysis. Results: The mean age of the patients included in our study was 51,2±8,6 years, 55,7% (n=131) were male. All patients; 43,8% (n=103) were obese, 34,6% (n=86) were overweight, 4,7% (n=11) were morbidly obese. The average age of diabetes of the patients was 9,3±6,3. 17% (n=40) of patients have poor glycemic control. 77% (n=181) of the patients use oral antidiabetic only, 28.9% (n=68) of them do not go to any control or go to less than 1 control in a year. Hypertension was the most common comorbid disease with 46,4% (n=109) of the patients. While 53,6% (n=126) of the patients had at least one diabetes-related complication, the most common complication was cardiovascular disease with 31,5% (n=109). The age at which the patients started smoking was 18,9±7,4, the amount they smoked was 29,8±13,4, and the pack/year smoking was 45,2±22,3. The number of cigarettes smoked daily and pack-years of cigarettes in the group who couldn't quit were found to be significantly higher than the group who quit.