Aile sağlığı merkezine başvuran hipertansiyon tanılı bireylerde tedaviye uyumun anksiyete ve depresyonla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between therapy compliance and anxiety and depression in individuals applying to the family HEATH center with A diagnosis of hypertension
  1. Tez No: 737665
  2. Yazar: FERİDE ORKUN SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Hipertansiyon hastalarının tedaviye uyumunda anksiyete ve depresyonun etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma gözlemsel, tanımlayıcı, analitik bir anket çalışması olup; Mayıs 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında İstanbul Güngören Sanayi Aile Sağlığı merkezinde 120 hasta ile yürütüldü. Araştırmaya katılanlara sosyodemografik durumlarını ve hipertansiyon yönetimi hakkında bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını ölçen bir anket ile tedavi uyumlarını ölçen Morisky-8 Maddelik İlaca Uyum Anketi (MMAS-8) ve duygudurum bozukluğunu ölçen Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Sosyodemografik verilerle ölçeklerin skorları arasındaki ilişki analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effect of anxiety and depression on the treatment compliance of hypertension patients. Materials and Methods: This research is an observational, descriptive, analytical survey study that was conducted with 120 patients in Istanbul Güngören Industry Family Health Center between May 2022 and August 2022. A questionnaire measuring their sociodemographic status, their knowledge level about hypertension management, their attitudes and behaviors and the Morisky-8-item Medication Adherence Questionnaire (MMAS-8) measuring their treatment compliance, and the Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) measuring mood disorder were applied with face-to-face interview technique. The correlation between sociodemographic data and the scores of the scales was analyzed.