1990 sonrası resim sanatında yeniden üretimden hareketle tüketim nesnesi olarak sanat
Art as an object of consumption by reproduction in post-1990 painting
  1. Tez No: 737677
  2. Yazar: EYLEM CAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÜLFET ILGAZ ÖZGEN TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“1990 Sonrası Resim Sanatında Yeniden Üretimden Hareketle Tüketim Nesnesi Olarak Sanat”başlıklı bu tez çalışmasının temel amacı çağdaş resim sanatında bir yapıttan hareketle yapıt üretme biçimini benimsemiş ve bu bağlamda yapıt üreten sanatçılardan örneklerle yeniden üretimin sanatsal ifade biçimi olarak yapıtlarına nasıl yansıdığını araştırarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında gösterenle gösterilenler arasındaki değer dönüşümünün, çağdaş resim sanatında yeniden üretim ve bir alt aşaması olarak kabul edilen temellüğün tarihsel gelişimi incelenmiş ve çağdaş sanatçıların yapıtlarından örnekler verilmiştir. İkinci bölümde Platon'nun Mimesis kuramı Aristotales'in görüşü ile karşılaştırılmış ve yeniden üretim bağlamında incelenmiştir. Sanatçıların bir yapıttan hareketle yapıt üretme sürecini anlamak için yeniden üretimin bir alt aşaması olan temellük kavramının, yeniden üretimle ilişkisini kavramak açısından tez konusundan hareketle tarihsel süreç ele alınmıştır. Bu süreçte görülmektedir ki sanat tarihinde yer alan başyapıtlar genellikle bir yapıttan esin, öykünme, pastiş ya da alıntılama yöntemi ile üretilmiştir. Üçüncü bölümde ise; 20. Yüzyılın düşünürlerinden Jean Baudrillard'ın simülasyon kuramı doğrultusunda, postmodernizmde tüketim toplumu ve sanat Öğrencinin nesnesi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bir yapıttan hareketle yapıt üreten sanatçıların yapıtları analiz edilmiştir. Beşinci bölümde ise; Sanatçı Diego Velezquez'in başyapıtı“Nedimeler”adlı yapıtı incelenmiş ve kendine mal eden sanatçıların yapıtları üzerinden karşılaştırmalı resimsel analiz yapılmıştır. Altıncı bölümde, tez konusu bağlamında uygulama çalışmalarına yer verilmiştir. Bu çalışmalarda, ayrıca yeniden üretimden hareketle üreten sanatçıların yapıtlarında yaşadıkları döneme ayna tuttukları görülmüştür. Kendinden önceki yapıtlardan alıntılayarak yapılmış yeniden üretimler, değişip dönüşen ya da çağı ve dönemine göre de değişmediği düşünülen“içeriğe”gönderme yaptığı anlaşılmıştır. Sonuç olarak; yeniden üretimden hareketle üretilmiş olan yapıtlar resim sanatında, bir yapıttan hareketle yapıt üretmenin resimsel ifade biçimi olarak yeni yaratım sürecinin bir parçası olması bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında çağdaş resim sanatının 1990'dan günümüze değin yeniden üretim kavramının postmodern tüketim kültürü çerçevesi içinde ele almayı amaçladığından nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak; literatür taraması yapılmış ve süreli süresiz yayınlardan bilgi toplama yöntemi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis, titled“Art as an Object of Consumption by Reproduction in Post-1990 Painting”, has adopted the style of producing a work based on a work in contemporary painting, and in this context, it is aimed to investigate and evaluate how reproduction is reflected in their works as a form of artistic expression, with examples from artists who produce artworks. In this thesis, the historical development of appropriation, which is considered as a sub-stage of reproduction in contemporary painting and the transformation of value between the signifier and the signified, is examined and examples from the works of contemporary artists are given. In the second part, Plato's theory of Mimesis is compared with Aristotle's view and examined in the context of reproduction. In order to understand the artist's process of producing a work based on a work, the historical process has been discussed starting from the thesis in order to understand the relationship between the concept of appropriation, which is a sub-stage of reproduction, and reproduction. In this process, it is seen that the masterpieces in the history of art were generally produced by the method of inspiration, imitation, pastiche or quotation from a work. In the third part; In line with the simulation theory of Jean Baudrillard, one of the thinkers of the 20th century, the consumer society and art object in postmodernism were examined. In the fourth chapter, the works of the artists who produced a work based on a work were analyzed. In the fifth chapter; Artist Diego Velezquez's masterpiece“Bridesmaids”Student was examined and a comparative analysis of the work was made on the works of the artists who appropriated the work. In the sixth chapter, application studies are included in the context of the thesis topic. In these works, it has been observed that while producing works again based on reproduction, the artists hold a mirror to the period in which they live in their works. It has been understood that in these works, which were reconstructed by quoting from the previous works, it refers to the“content”that changes and transforms or is thought to have not changed according to its age and period. As a result; The works produced by reproduction have an important place in contemporary painting in terms of being a part of the new creation process as a form of pictorial expression of producing a work based on a work. In this thesis, qualitative research method was used since it aims to deal with the concept of reproduction of contemporary painting art from 1990 to the present within the framework of postmodern consumption culture. As a data collection method; A literature review was made and the method of collecting information from periodicals was preferred