Renal function and some biochemical parameters in breast cancer patients
Göğüs kanseri hastalarında böbrek fonksiyonu ve bazı biyokimyasal parametreler
  1. Tez No: 737676
  2. Yazar: HIBA MOHAMEDNOR ABDULRAHMAN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. IBRAHİM HADİ MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Meme kanseri, kadınlarda hastalıktan ölümlerin ikinci en yaygın nedenidir. Böbrekler, ilaçların vücuttan atıldığı birincil yer olduğu için, bu organ, genellikle nefrotoksisite ile sonuçlanan, tedavilerin aktif ve inaktif metabolitleri ile birlikte yüksek miktarlarda kemoterapötiklere maruz kalır. Bu vaka kontrol çalışmasına kemoterapi gören yaklaşık 60 meme kanserli kadın ve görünüşte sağlıklı 30 kadın dahil edildi. Bu çalışma sırasında, kemoterapinin etkisini ve böbrek fonksiyonlarına nasıl yansıdığını araştırmak için sistatin C, kreatinin kan üresi ve mikroalbüminüri gibi biyokimyasal böbrek belirteçleri ile GFR değerlendirildi. Bu araştırma sırasında, albümin/kreatinin oranı ile mikroalbüminüri ve ayrıca glomerüler arasında pozitif bir korelasyona ek olarak, bu renal biyokimyasal belirteçlerin ortalamasında, p değeri 0.001'den az olan istatistiksel olarak anlamlı bir fark keşfedildi. filtrasyon hızı ve aksine, kreatinin ile negatif bir korelasyon bulundu. Sonuç olarak: Sistatin C seviyelerindeki artış ile böbrek fonksiyonundaki artış ile GFR'deki azalma arasındaki fark, meme kanserli hastalarda kemoterapinin böbrekleri ne derece etkilediğinin güçlü bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Cancer of the breast is the second most common cause of mortality from the disease in females. Because the kidneys are the primary location where medications are eliminated from the body, this organ is subjected to high quantities of chemotherapeutics, together with the active and inactive metabolites of the treatments, which often results in nephrotoxicity. Approximately 60 women with breast cancer who were undergoing chemotherapy, as well as 30 apparently healthy women, were enrolled in this case-control study. During this study, biochemical kidney markers such as cystatin C, creatinine blood urea, and microalbuminuria, as well as GFR, were assessed in order to investigate the impact of chemotherapy and how it reflects on renal functions. During the course of this research, a difference in the mean of these renal biochemical markers was discovered that was statistically significant with a p-value of less than 0.001, in addition to a positive correlation between albumin/creatinine ratio with microalbuminuria as well as glomerular filtration rate, and in contrast, a negative correlation was found with creatinine. As conclusion: the difference between the rise in cystatin C levels and kidney function as well as the reduction in GFR is a strong indicator of the degree to which chemotherapy affects the kidneys in breast cancer patients.