Ruhsal Engelli Bakım Merkezi çalışanlarının madde bağımlılığı farkındalığının incelenmesi Adana ili örneği
A study on drug addiction awareness among workers of Psychologically Disabled Care Centres: A case study in Adana
  1. Tez No: 737683
  2. Yazar: EZGİ NUR SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNAY GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmet, Health Care Management, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ruhsal Engelli Bakım Merkezi Çalışanlarının Madde Bağımlılığı Farkındalığının sosyal hizmet bakış açısı ile incelendiği bu araştırma nicel tasarıma göre dizayn edilmiştir. Bu araştırma Adana il merkezinde bulunan ruhsal engelli bireylere hizmet veren dört farklı bakım merkezinde görev yapan toplamda 99 personel ile yürütülmüştür. Araştırmada katılımcı soru formu ve Madde Bağımlılığı Farkındalık Ölçeği kullanılmış olup araştırma verileri IBM SPSS Statistics Subscription paket programında çözümlenmiştir. Katılımcı soru formundaki değişkenlere göre madde bağımlılığı farkındalığının ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen veri ve sonuçlarının sosyal hizmet alanyazına, sosyal hizmet alanında çalışan meslek elemanlarına ve araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This present study investiated drug addiction awereness among disabled care centre workers from a social service perspective and had a quantitative desin. The study was conducted with 99 workers who serve in four different care centres wich are for psychologically disabled individuals in Adana. Participant question form and scale of drug addiction awareness were utilized and the data gathered from these tools were analysed by using SPSS statiscial package program. The relationship beetwen the variables in participant question form ond drug addiction awereness was examined. It is though that the data and the outcomes of this study will contribute to social service literature, people who work in social services, and the researchers who study in this area.