Investigating the effects of outbursts on pulsars, the case of 2S 1417-624
Madde fışkırmalarının nötron yıldızlarına etkilerinin araştırması, 2S 1417-624 örneği
  1. Tez No: 737688
  2. Yazar: ÖZGÜR CAN ÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED MİRAÇ SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
This thesis examines the relationship with physical properties of neutron stars and their disturbances due to an outburst, focusing on particular case of 2S 1417-624 which exhibited a giant outburst in 2018.The entire outburst duration is monitored with The Neutron Star Inner Composition Explorer, which carried out Target of Opportunity observations of 2S 1417-624 between April 1 and September 2018. The extracted lightcurve of all the NICER observations demonstrates the flux evolution of the source during the outburst. Additionally in the case of periodogram analysis, the spin period of the source is measured to be around 17.4 s which is clearly consistent with the frequency signal in the power spectrum and high signal-to-noise ratio pulse profiles generated with epoch folding. While individual power spectra for each observation are investigated, one of them provides a marginal signal around 1 Hz which is interpreted as a possible quasi-periodic oscillation. Pulse profiles demonstrates variability with the change in luminosity due to the outburst. This implies that there is a luminosity dependent change in the accretion geometry. Therefore, this thesis aims to understand the variations of geometry in terms of spectral evolution, using a partial covering absorber model to reveal the accretion geometry along the line of sight. Time resolved spectral parameter changes show a contribution of an external partial covering component hydrogen column density of which are found to be in similar evolution with the flux. Photon index of the power law and covering fraction of the partial covering model provides very similar evolutionary structures and these relational configurations are mutually confined to change as the accretion regime transition takes place (i.e. from sub-critical to super critical and vice versa.) However, the evolution of the spectral parameters do not show any sign for transition from gas dominated disc to radiation dominated disc at supercritical regime below 12 keV. However, flux evolution of the spectral parameters show consistent results in photon index with previous outbursts and reveals physical information regarding the partially covering material and the transition in the accretion geometry due to the increasing flux values.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, nötron yıldızlarının fiziksel özelliklerinin madde püskürmesi karşısında ortaya çıkan etkileri incelenmektedir. Bu doğrultuda, 2S 1417-624 adındaki değişen kaynakta 2018 yılında gerçekleşen dev madde püskürmesi ele alınmaktadır. Nötron Yıldızı İç Yapısı Kâşifi (Neutron Star Inner Composition Explorer) teleskobuna ait 1 Nisan ile 6 Eylül 2018 tarihlerinde bu madde püskürmesini kaydeden fırsat gözlemleri analiz için ele alınmıştır. Analiz süreci, madde püskürmesi etkilerinin doğrudan doğruya etkin olduğu bütüncül bir ışık eğrisini içermektedir. Zamansal analiz için buna ek olarak, kaynağa ait dönme periyodu yaklaşık 17.4 saniye olarak ölçülmüştür. Bu değer güç tayfı ve dönem katlama aracılığıyla da net bir biçimde görülebilmektedir. Her bir gözleme ait güç tayfı teker teker incelenirken, bir tanesinde 1 Hz civarında marjinal bir Yarı-Periyodik Salınım gözlemlenmektedir. Dönem katlama aracılığıyla elde edilen faz profilleri, parlaklık değişkenliğinde madde püskürmesi kaynaklı bir değişim göstermiştir. Bu durum, akış geometrisinde bir değişikliğe işaret etmektedir. Bu sebeple bu tez, akış geometrisindeki bu değişimi daha iyi anlamak amacıyla kaynağa ait her bir gözlemin tayfsal özelliklerinin değişimini incelemektedir. Zamana bağlı çözümlenmiş tayfsal parametreler, Hidrojen sütunu ışık akısı ile neredeyse tamamen hizalanmıştır ve dışarıdan gelen bir kısmi kapama etkisinin varlığını göstermektedir. Güç yasasına ait foton indisi ile parçalı kapamaya ait kapama kesiti benzer evrimsel özellikler göstermektedir ve bu ilişkisel kurulumlar, süper-kritik parlaklık bölgesine erişildikçe ortaklaşa bir şekilde değişimle sınırlanmış durumdadır. Lakin, akış rejiminde yer alan tüm bu tayfsal parametre değişimleri 12 keV altında yeterince güçlü görünmemektedir. Fakat, akı ile çözümlenmiş tayfsal parametre evrimi, foton indisi bakımından önceki madde püskürmeleriyle tutarlı sonuçlar içrmekte ve ayrıca var olduğu önerilen kısmi kapamanın fıziksel yapısıyla birlikte akış geometrisinin akı arttıkça tecrübe ettiği dönüşümü açıklamaya yardımcı olacak detaylar sunuyor.