Investigating the effects of online teaching on teacher identity (re) construction: Towards a 'hybrid' teacher, a case study
Çevrimiçi öğretimin öğretmen kimliği (yeniden) yapılandırılması üzerindeki etkilerinin araştırılması: 'Hibrit' öğretmene doğru, bir durum çalışması
- Tez No: 678719
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çevirimiçi öğretimin öğretmen kimliğinin (yeniden) yapılandırılması üzerindeki etkilerinin araştırılması: 'Hibrit' öğretmene doğru, bir durum çalışması isimli durum çalışması, çevrimiçi eğitimin öğretmen kimliği üzerindeki muhtemel etkilerini, Covid-19 pandemisinin patlak verdiği 2020-2021 yıllarında, İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde, 12 İngilizce öğretmeni arasında, yüksek eğitimde incelemeyi amaçlamıştır. Bunları, bütüncül bir bakış açısıyla, öğretmen kimliğinin kişisel ve mesleki yönlerini ayırmadan, öğretmen duygularını ve eylemliliği sosyal bir çerçevede ele almıştır. Nitel bir dizayn içerisinde, yarı yapılandırılmış iki görüşme sonunda toplanan veriler derinlemesine incelenmiş ve tematik ilişkiler kurulmuştur. Bulgular göstermiştir ki, çevrimiçi eğitimin öğretmen kimliği üzerinde, öğretmen görüşleri ve algılarında bazı etkileri vardır. Araştırmaya katılanların çoğu, araştırma sonunda çevrimiçi eğitim ortamının göz ardı edilmemesi gerektiğini ve eğitime hibrit modelde devam edilmesini önermiştir.
Özet (Çeviri)
The case study 'Investigating the effects of online teaching on teacher identity (re)construction: Towards a 'hybrid' teacher, a case study' aimed to explore the possible effects of online teaching on teacher identity of 12 English language teachers in higher education in a foundation university in Istanbul after the outburst of Covid-19 pandemic in the year 2020-2021 through a holistic view on teacher identity embracing personal and professional aspects, teacher emotions and agency within a social framework. Within a qualitative design, the data was collected from two semi-structured interviews and analysed in depth for thematic connections. The findings indicated there are some effects of online teaching on teacher identity, teachers' view and perceptions. It was suggested not ignoring the online platform and moving towards a hybrid mode by most of the participants.