İmam hatip ortaokulundan mezun olan öğrencilerin imam hatip liselerini tercih etmeme nedenleri
The reasons why students who graduated from imam hatip secondary school do not prefer imam hatip high schools
- Tez No: 737713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AŞLAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, İmam Hatip Ortaokulundan mezun olup farklı lise türlerinde öğretimlerine devam eden öğrencilerin İmam Hatip Liselerini tercih etmeme nedenlerinin öğrenci görüşleri doğrultusunda araştırılmasıdır. Araştırmamızda derinlemesine bilgi elde etmek amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Malatya ilinin merkez ilçeleri olan Yeşilyurt ve Battalgazi'deki dört ayrı lisede okuyan İmam Hatip Ortaokulu mezunu 32 öğrencidir. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler öğrencilerle yüz yüze yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Betimsel analiz yöntemiyle çözümlenen veriler ışığında araştırmada elde edilen bazı sonuçlar şu şekildedir: Katılımcıların lise tercihlerinde etkili olan temel faktörler ortaöğretime geçişte uygulanan sistemden kaynaklı olarak LGS puanı ile ortaokul başarı puanıdır. Bu iki faktör dışında daha iyi bir genel eğitim alma, ilgi alanı, yeni açılan okul, eve yakınlık, meslek öğrenme ve mezuniyetten sonra iş bulma kaygısı gibi etkenler lise tercihlerinde etkili olan diğer faktörlerdir. İmam Hatip Liselerinin tercih edilmemesinde en etkili nedenler, lisede mesleki alanla ilgili derslerin zor olacağı düşüncesi ile ders sayısının fazla olmasıdır. Bunlara ek olarak karma eğitimin olmaması, LGS puanı ile öğrenci kabul eden AİHL dışındaki İmam Hatip Liselerinin akademik açıdan başarılı görülmemesi, meslek derslerinin diğer derslere çalışmaya engel olabileceği düşüncesi, farklı ilgi alanları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarının istihdam açısından daha avantajlı olduğu düşüncesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to observe the reasons why students who graduated from Imam Hatip Secondary School do not prefer Imam Hatip High School in line with students' opinions. In this study, qualitative research method was preferred in order to obtain in-depth information. The study group of the research consists of 32 students gratuated from different four Imam Hatip High School in Yeşilyurt and Battalgazi, the central districts of Malatya. In the study pricess, Interview technique method was used as a data collection method. A semi-structured interview form developed by the surveyor was used to collect data in the study. Data were collected through face-to-face interviewed with students. The collected data were subjected to descriptive analysis. In the light of the data analyzed by the descriptive analysis method, some of the results obtained in the study are as follows: The main factors that affect the high school preferences of the participants are the LGS score and the secondary school success score due to the system applied in the transition to high school education. Apart from these two factors, factors such as getting a better general education, area of interest, newly opened school, being close to home, learning a profession and finding a job after graduation are other factors that affect high school preferences. The most effective reasons why Imam Hatip High Schools are not preferred is the high number of lessons, with the thought that vocational lessons will be difficult. In addition to these, the lack of coeducation, the fact that Imam Hatip High Schools other than the AIHL, which accept students with LGS score, are not considered academically successful, the thought that vocational courses may prevent them from studying for other courses, and the thought that Vocational and Technical Anatolian High School graduates with different interests are more advantageous in terms of employment.