Kemik iliği nakli olan multiple myeloma hastalarında genetik/epigenetik farklılıkların araştırılması ve klinik parametrelerle karşılaştırılması
Investigation of genetic/epigenetic differences in multiple myeloma patients with bone marrow transplant and comparison with clinical parameters
- Tez No: 737727
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sitokin sinyalleme-1'in (SOCS-1) baskılayıcısı, uygun bir bağışıklık tepkisini indükleme işlevi görür ve interferon sinyalleşmesinin temel bir fizyolojik düzenleyicisidir. DNA metilasyonu, sitozinin karbon 5 pozisyonuna bir metil grubunun eklenmesini içerir. Bu çalışmada, MM'li hastalar ile sağlıklı kontroller arasında SOCS-1 gen hipermetilasyonunun karşılaştırılması yanında, SOCS-1 gen varyant dağılımının ve ayrıca SOCS-1 hipermetilasyonunun progresyonsuz sağkalıma (PFS) ve genel sağkalım etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasına MM tanısı almış 120 hasta ve 80 sağlıklı birey dahil edildi. SOCS-1 genotiplerinin dağılımı, hastalar ve sağlıklı kontroller arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca bu genotiplerin sağ kalım üzerindeki istatistiksel olarak anlamlı etkileri incelendi.. SOCS-1'in CA/CA genotipi sağlıklı kontrollerde istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,001), Del/Del genotipi ise MM'li hastalarda anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,034). SOCS-1 geninin yüzde metillenmiş referans (PMR) değeri sağlıklı kontrollerde anlamlı olarak daha yüksek bulundu (medyan: 43,48, aralık: 2,76-247,75; p=0,001). PMR değeri
Özet (Çeviri)
The suppressor of cytokine signaling-1 (SOCS-1) functions to induce an appropriate immune response and is an essential physiological regulator of interferon signaling. DNA methylation involves the addition of a methyl group to the carbon 5 position of cytosine. In this study, besides comparing SOCS-1 gene hypermethylation between patients with MM and healthy controls, it was aimed to demonstrate the effect of SOCS-1 gene distribution and additionally, the effect of hypermethylation of SOCS-1 on progression free survival (PFS) and overall survival. In this study, 120 patients diagnosed with MM and 80 healthy individuals were included. The distribution of the SOCS-1 genotypes was statistically compared between patients and healthy controls. Additionally, the statistically significant effects of these genotypes on survival were examined. CA/CA genotype of SOCS-1 was found to be statistically significantly higher in healthy controls (p=0,001), while Del/Del genotype was significantly higher in patients with MM (p=0,034). The percent methylated reference (PMR) value of the SOCS-1 gene was found to be significantly higher in the healthy controls (median: 43,48, range: 2,76-247,75; p=0,001). Patients with a PMR value of