Yeni tanı multiple myeloma hastalarında ilk sıra tedavide bortezomib-deksametazon ve bortezomib-siklofosfamid-deksametazon tedavi yanıtlarının uluslararası evreleme sistemi ve revize uluslararası evreleme sistemine göre retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of bortezomib-dexametasone (VD) and bortezomib-dexametasone-cyclophosphamide (VCD) treatment responses in the fist line therapy in new diagnosed multiple myeloma (MM) patients according to the international staging system (İSS) and revised international staging system (R-İSS)
- Tez No: 789732
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Multiple myeloma (MM) klonal plazma hücre artışıyla seyreden malign bir hastalık olup tüm kanserlerin %1'ini ve hematolojik kanserlerin %10'unu oluşturmaktadır. Günümüzde yeni tedavi ajanlarının kullanımıyla hastaların sağkalım süreleri 10 yıla yaklaşmakla birlikte MM halen kürabl bir hastalık değildir. Bu çalışmada retrospektif olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalında ilk sıra tedavide bortezomib-deksametazon (VD) ve bortezomib-siklofosfamid-deksametazon (VCD) tedavileri alan yeni tanı MM hastalarının tedavi yanıt ve sağkalım oranlarının uluslararası evreleme sistemi (ISS) ve revize uluslararası evreleme sistemine (R-ISS) göre değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2008-2022 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalında MM tanısı ile izlenen ve birinci basamak tedavide VD veya VCD rejimlerinden birini alan 264 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özelliklere, SLiM-CRAB kriterlerine, prognostik faktörlere (albümin, -2 mikroglobulin, laktat dehidrogenaz (LDH), sitogenetik anomaliler (SA)), evreleme sistemlerine (ISS ve R-ISS) ve aldıkları tedavilere göre genel sağkalımları (OS) ve tedavi yanıtları değerlendirildi. ISS ve R-ISS evreleme sistemlerinin prognozu göstermedeki etkinlikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki 264 hastanın 151'i (%57) erkek, 113'ü (%43) kadın olup erkek kadın oranı 1.34 olarak saptandı. Hastalarda ortanca yaş 64 yıl olarak izlendi. Birinci basamak tedavide hastaların 73'ü (%28) VD, 191'i (%72) VCD almakta idi. 64 (%24) hastaya otolog hematopoetik kök hücre nakli (OHKHN) yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Multiple myeloma (MM) is a malignant disease characterized by clonal plasma cell increase and constitutes 1% of all cancers and 10% of hematologic cancers. Although the survival time of patients is about 10 years with the use of new treatment agents, MM is still not a curable disease. The aim of this study was to retrospectively evaluate the treatment response and survival rates of newly diagnosed MM patients who received bortezomib-dexamethasone (VD) and bortezomib-cyclophosphamide-dexamethasone (VCD) as first-line therapy according to the International Staging System (ISS) and Revised International Staging System (R-ISS) at the Department of Hematology, Karadeniz Technical University Faculty of Medicine. Materials and Methods: A total of 264 patients who were followed up with the diagnosis of MM in the Hematology Department of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between 2008-2022 and who received on of the VD or VCD treatment regimens in first-line treatment were included in the study. Overall survival and treatment responses of patients were evaluated according to demographic characteristics, SLiM-CRAB criteria, prognostic factors (albumin, -2 microglobulin, lactate dehydrogenase (LDH), cytogenetic abnormalities (CA)), staging systems (ISS and R-ISS) and treatments. The efficacy of ISS and R-ISS staging systems in terms of prognosis were compared. Results: Of the 264 patients in our study, 151 (57%) were male and 113 (43%) were female with a male to female ratio of 1.34. The median age of the patients was 64 years. As fist-line therapy, 73 (28%) of the patient received VD and 191 (72%) received VCD. Autologous stem cell transplantation (ASCT) was performed in 64 (24%) patients.