Blues müziği ve sonrasında popüler kültürle gelişen vokal teknikleri
Vocal techniques developed with popular culture in Blues music and afterwards
- Tez No: 737735
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE GÜLÜM ÖTENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Müzik tarihini incelediğimizde günümüze kalmış antik müzik aletlerine yapılan karbon testleri ile müzik aletlerinin, dolayısıyla müzik tarihinin ne kadar geriye gittiğini öğrenebiliyoruz. Ancak insanoğlu var olduğundan beri, yaradılışına ait sesini kullanma aşamasının hangi kısmında şarkı adını verdiğimiz formlarda seslerini kullandıkları elbette bilinemiyor. Dolayısıyla bu noktada genel kanı; ilk ahenkli iletişimin şarkı olduğunu kabul edilirse şarkı söyleme eyleminin insanlık tarihiyle aynı yaşta olduğunu söylemek yanlış olmaz. Günümüzde ana sanat dallarından birisi olarak kabul edilen müzik ve bu dala ait şarkı söylemek ve şarkıcılık olgusu dünyada yaşanan tüm gelişmeler ile şekillenmiş, evrim geçirmiş ve bugün kabul edilen formlarını almıştır. Eğitim olgusunun ve formlarının ortaya çıktığı noktada, tarihsel evrime bağımlı olarak ilerleyen sanat eğitiminde bugün, diğer sanat ve bilim dalları ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar sanat eğitimine güncel formunu kazandırmış ve bugün konu ile ilgili otoriteler tarafından doğru olarak kabul edilen şan teknikleri ortaya çıkmıştır. Popüler müzik şarkıcılığında kullanılan bazı şan teknikleri ise bazı müzik tarzlarının ortaya çıkması ile yaratılmış, bu müzik tarzlarının popülerlik kazanması ile sanat eğitimi formları arasına girmiştir. Bu tezin yazım amacı; dünyaya belirli bir dönemde damga vurmuş ve hala kendi dinleyici kitlesine sahip blues müziği ve sonrasında popüler kültürle birlikte gelişen vokal tekniklerini incelerken bu başlık altında yer alan her fenomeni ayrı ayrı inceleyerek birbirlerine olan referanslarının anlaşılabilmesi ile gerekli çıkarımları yapabilmektir. Sonuç olarak bu tezin başlığını oluşturan vokal tekniklerini incelemek için blues müziğin ortaya çıkışı ve evrimsel tarih süreci, şarkı söyleme eylemini gerçekleştirirken kullanılan organların anatomik olarak incelenmesi ve ilgili tekniklerde bu organların kullanımı, popüler kavramı ve popüler kültür kavramı irdelenerek farklı disiplinlerin incelenmesi ile işbu tezin oluşumu hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
When we examine the history of music, we can learn how far back the musical instruments, and therefore the history of music, go with the carbon tests performed on ancient musical instruments. At this point, if the general opinion is accepted that the first harmonious communication is song, it would not be wrong to say that the act of singing is at the same age as human history. Today, music, which is accepted as one of the main branches of art, and the phenomenon of singing and singing in this branch have been shaped with all the developments in the World, evolved and taken today's accepted forms. At the point where the phenomenon and forms of education emerge, studies carried out jointly with other arts and sciences in art education, which progressed depending on historical evolution, brought art education its current form and singing techniques that are accepted as correct by the relevant authorities today have emerged. Some singing techniques used in popular music singing were created with the emergence of some music styles, with the popularity of these musical styles, it became one of the forms of art education. The purpose of this thesis is to make the right inferences by examining each phenomenon under this heading separately and understanding their references to each other while examining the vocal techniques that developed with popular culture in Blues music and afterwards that left its mark on the world at a certain period and still has its own audience. As a result, in order to examine these vocal techniques that form the title of this thesis, the emergence of Blues music and its evolutionary history process, the anatomical examination of the organs used while performing the singing act, the use of these organs in related techniques, the concept of popular and popular culture, and the formation of this thesis by examining different disciplines are targeted.