Sürdürülebilir bölgesel kalkınmanın tesisinde kalkınma ajanslarının yeri ve önemi: Mevlana kalkınma ajansı ve Karaman ili örneği
The place and importance of development agencies in the facility of sustainable regional development: Mevlana development agency and the case of Karaman province
  1. Tez No: 737734
  2. Yazar: MEHMET EMİN KONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YAPAR SAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Sürdürülebilirlik ilk bakışta çevresel bir kavram olarak değerlendirilse de gelinen aşamada çevresel, finansal ve sosyal alanlarda da ön plana çıkmaktadır. Toplumların asgari yaşam koşullarının iyileştirilerek, refahına ivme kazandırılması ve topyekûn kalkınmışlığın devamlı kılınması, sürdürülebilir kalkınma ile ifade edilmektedir. Diğer yandan 21.yy'ın başlarında ortaya çıkan ve II. Dünya Savaşı sonrası önem kazanan küresel rekabet ve kalkınma olgusu, finansal ve sosyal rekabet edebilirliğin yerele taşınmasına yol açmıştır. Ülkelerin küresel rekabetten pay alabilmek, bu yarıştan geri kalmamak ve her alanda gelişmek adına yerelde geliştirdikleri reflekslerden bir tanesi de bölgesel kalkınma ajanslarıdır. Türkiye'de de 2006 yılında yürürlüğe giren 5449 sayılı yasa ile kalkınma ajanslarının faaliyetleri, yerelde üstlendikleri misyon ve vizyonları ile görev tanımları şekillendirilmiştir. Bu amaçla kurulan ve bölgesel destek faaliyetlerinde aktif yer alan kalkınma ajanslarından biri de TR52 Konya-Karaman Bölgesinde yer alan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)'dır. Çalışmanın amacı kalkınma vizyonuyla geliştirilen politikaların yerele yansımaları ile kalkınma ajanslarının MEVKA ve Karaman ili bağlamında ele alınmasıdır. Birinci bölümünde sürdürülebilirliğin kavramsal boyutu ile bölgesel kalkınma politikalarına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde dünya ülkelerinden örneklerle ve Türkiye'de kalkınma ajanslarının tarihsel gelişimi ve genel çerçevesi, Türkiye'de uygulamaya konulan kalkınma planları ele alınmıştır. Son bölümde ise MEVKA'nın TR52 Bölgesi ve özellikle Karaman'ın sosyal, kültürel ve ekonomik cazibesini artırıcı faaliyetleri, desteklemeleri ve sürdürülebilir kalkınma göstergelerine katkıları ele alınmış; çalışma ile Karaman'da refahın artırılması ve bunun istikrarlı kılınmasına hizmet eden proje ve faaliyet desteklemelerinin MEVKA'nın varoluş amaçları ile örtüştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Kalkınma ajanslarının, bölgesel kalkınma faaliyetleri ile yerelde sosyo-ekonomik refah ortamına yeni bir ekosistem ve sinerji ortamı oluşturarak katkı sağladıkları tespit edilmiş; yapılan incelemeler, elde edilen bulgular ve ortaya konulan sonuçlar ışığında MEVKA ve Karaman ili özelinde yapılan çalışmanın, daha sonraki çalışmalara farklı bir perspektif ile katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although sustainability is considered an environmental concept at first glance, it also comes to the fore in environmental, financial and social areas at the present stage. Sustainable development is defined as improving the minimum living conditions of societies, accelerating their welfare and maintaining the overall development.On the other hand, emerging at the beginning of the 21st century and II. The phenomenon of global competition and development, which gained importance after World War II, led to the transfer of financial and social competitiveness to the local.Regional development agencies are one of the reflexes that countries develop locally in order to get a share from the global competition, not to fall behind in this race and to develop in every field.With the law numbered 5449, which entered into force in Turkey in 2006, the activities of development agencies, their local missions and visions and their job descriptions have been shaped. One of the development agencies established for this purpose and actively involved in regional support activities is Mevlana Development Agency (MEVKA), located in TR52 Konya-Karaman Region. The aim of the study is to examine the local reflections of the policies developed with the development vision and the development agencies in the context of MEVKA and Karaman province. In the first part, the conceptual dimension of sustainability and regional development policies are mentioned. In the second part of the study, the historical development and general framework of the development agencies in Turkey and the development plans put into practice in Turkey are discussed with examples from the countries of the world.In the last part, MEVKA's activities, supports and contributions to sustainable development indicators that increase the social, cultural and economic attractiveness of TR52 Region and especially Karaman are discussed; With this study, it has been concluded that the support of projects and activities that serve to increase welfare and stabilize it in Karaman, overlaps with the existence objectives of MEVKA. It has been determined that development agencies contribute to the local socio-economic welfare environment with their regional development activities by creating a new ecosystem and synergy environment; In the light of the examinations, findings and results, it is thought that the study carried out in the province of MEVKA and Karaman will contribute to future studies with a different perspective.