COVID-19 pandemisinin gebelikte stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Impact of COVID-19 pandemic on stress and quality of life during pregnancy
- Tez No: 737737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma, pandemi ile ilişkili stresi değerlendirmek amacıyla geliştirilen Pandemiye Bağlı Gebelikte Stres Ölçeği (PREPS)'ni Türk toplumuna uyarlamak, ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olup olmadığını belirlemek amacı ile metodolojik tipte ve pandeminin gebelikte stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile kesitsel ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak yapıldı. Araştırma, 15 Nisan 2021-15 Nisan 2022 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Gebe Polikliniğinde, araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 371 gebe ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Pandemiye Bağlı Gebelikte Stres Ölçeği (PREPS), Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu-Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) kullanıldı. Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 29,33±5,99 olduğu %40'ının lise mezunu olduğu, %71'inin çalışmadığı, %73'ünün çekirdek aileye sahip olduğu ve gebelik haftası ortalamasının 26,45±7,72 hafta olduğu saptandı. Pandemiye Bağlı Gebelikte Stres Ölçeği (PREPS) Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0,75 bulunmuştur. Bu değer, Pandemiye Bağlı Gebelikte Stres Ölçeği (PREPS)'nin oldukça güvenilir bir ölçek olduğunu göstermektedir. Pandemiye Bağlı Gebelikte Stres Ölçeği (PREPS) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu-Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) puan ortalamaları arasında ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a methodological type to adapt the Pandemic-Related Pregnancy Stress Scale (PREPS), which was developed to evaluate the stress associated with the pandemic, to the Turkish population, to determine whether the scale is a valid and reliable measurement tool. Also so as to determine the effect of the pandemic on stress and quality of life during pregnancy, and was conducted as a correlation search study. The study was carried out between April 15, 2021 and April 15, 2022, in the Pregnancy Outpatient Clinic of Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital, with 371 pregnant women who met the criteria for inclusion in the study. Introductory Information Form, Pandemic-Related Pregnancy Stress Scale (PREPS), Pregnancy Stress Assessment Scale (GSDS), World Health Organization Quality of Life Scale Short Form-Turkish Version (WHOQOL-BREF-TR) were used to collect data. It was determined that the mean age of the pregnant women participating in the study was 29.33±5.99, 40% of them were high school graduates, 71% were not working, 73% had a nuclear family and the mean gestational week was 26.45±7.72 weeks. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the Pandemic Related Pregnancy Stress Scale (PREPS) was found to be 0.75. This value shows that the Pandemic-Related Pregnancy Stress Scale (PREPS) is a very reliable scale. No correlation was found between the mean scores of the Pandemic-Related Pregnancy Stress Scale (PREPS) and the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form-Turkish Version (WHOQOL-BREF-TR) (p>0.05).