The relationship of pregnancy-related anxiety with intolerance to uncertainty, emotion regulation, and social support during the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi sırasında yaşanan hamileliğe özgü kaygının belirsizliğe tahammülsüzlük, duygu düzenleme stratejileri ve sosyal destek ile ilişkisi
  1. Tez No: 762113
  2. Yazar: MELİS NAZİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK TÜRKÜLER AKA KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gebelikle İlişkili Kaygı, son yıllarda dikkatleri üzerine çeken ve üzerinde önemle durulan psikolojik bir sorundur. Bu çalışmanın amacı, Gebelikle İlişkili Kaygı ile ilişkilendirilebilecek bireysel özellikleri incelemektir. Spesifik olarak, Belirsizliğe Tahammülsüzlük, Sosyal Destek, Duygu Düzenleme Becerileri (Yeniden Değerlendirme ve Bastırma), Kişilerarası Duygu Düzenleme Becerileri ve COVID-19'un Psikolojik Etkileri Gebelikle İlgili Kaygı ile bağlantılı olarak araştırılmıştır. Çalışma, yaşları 20 ile 45 arasında değişen (Ortalama= 31, SD= 5.01) 147 gebe ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Gebelikle İlişkili Kaygı Ölçeği Revizyon-2, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Duygu Düzenleme ve Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği ve COVID-19 Salgın Psikolojik Etkileri Tarama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Gebelikle İlişkili Kaygının 20-29 yaş arasındaki kadınlarda, daha önce doğum yapmamış kişilerde, plansız şekilde hamile kalanlarda ve hamilelik sırasında stresli bir yaşam olayı tecrübe eden kişilerde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Pearson Korelasyon analizleri doğrultusunda Gebelikle İlişkili Kaygının, Belirsizliğe Tahammülsüzlük, COVID-19'un Psikolojik Etkileri ve Duygu Düzenleme Becerilerinden Bastırma ile pozitif ilişkili olduğu belirtilmiştir. Gebelikle İlişkili Anksiyete ile duygu düzenleme becerilerinden yeniden değerlendirme, kişilerarası duygu düzenleme becerileri ve sosyal destek arasında bir ilişki bulunmadı. Gebelikle İlişkili Kaygının yordayıcılarını bulmak için regresyon analizi yapılmıştır. Son olarak COVID-19 pandemisinin psikolojik etkilerinin, daha önce doğum yapıp yapmamış olmanın ve hamilelik sırasında stres verici bir olay tecrübe etmiş olmanın Gebelikle İlişkili Anksiyetenin yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları literatür ışığında tartışılmıştır. Çalışmanın sonucu, gebelerin ruhsal durumlarına, mental sağlıklarının önemine ve bu konuda yapılacak ileri ki çalışmalara katkı sağlayabilir. Metnin sonunda, bu çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pregnancy-Related Anxiety is a psychological problem that has attracted attention and emphasized in recent years. The aim of this study is to examine individual characteristics that can be associated with Pregnancy-Related Anxiety. Specifically, Intolerance to Uncertainty, Social Support, Emotion Regulation Skills (Reappraisal and Suppression), Interpersonal Emotion Regulation Skills and the Psychological Effects of COVID-19 were explored in association with Pregnancy-Related Anxiety during the pandemic. The study was conducted with 147 pregnant women aged between 20 and 45 (Mean= 31, SD= 5.01). As data collection tools, Pregnancy-Related Anxiety Scale Revision-2 (PRAQ-R-2), Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS), Intolerance to Uncertainty Scale (IUS), Emotion Regulation (ERQ) and Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ), and COVID-19 Epidemic Psychological Effects Screening Scale were used. The results of the study found that Pregnancy-Related Anxiety was higher in women aged 20-29, those who had not given birth before, those who got pregnant unplanned, and those who experienced a stressful life event during pregnancy. It was indicated that Pregnancy-Related Anxiety was positively associated with Intolerance to Uncertainty, Psychological Effects of COVID-19, and Suppression as an Emotion Regulation Skill according to Pearson Correlation Analysis. No relationship was found between Pregnancy-Related Anxiety and Reappraisal, Interpersonal Emotion Regulation skills, and Social Support. Regression analysis was performed to find the predictors of Pregnancy-Related Anxiety. Finally, it was concluded that the psychological effects of the COVID-19 pandemic, parity, and having experienced a stressful event during pregnancy predicted Pregnancy-Related Anxiety. The results of the present study are discussed in light of the literature. The result of the study may contribute to the mental state of pregnant women, its importance, and further studies on this subject. At the end of the text, the limitations of this study and some suggestions for future studies are presented.