İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde bir Aile Sağlığı birimine kayıtlı gebelerde pandemi'nin gebelerin gebelik ve doğum bilgileri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of COViID-19 pandemic on pregnancy and birth information of pregnant women, WHO registered in a family health unit in Gaziosmanpaşa, İstanbul
  1. Tez No: 714744
  2. Yazar: İBRAHİM FANSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Covid-19 pandemisi boyunca bütün insanların maruz kaldığı stres korku ve yalnızlığın sonucu olarak toplumun her kesininden her yaşta insanların hayatlarında bir takım köklü değişiklikler oldu. Kimisi stres ve korkunun etkisiyle kendisini yemeye içmeye verdi, kimisi yemekten içmekten kesildi, dışarı çıkamadı, işine gidemedi, arkadaşlarıyla oturup konuşamadı sevdiklerine sarılamadı yani sosyo-ekonomik yönden de insanları çok zorladı. Bu maruz kalınan her türlü durumdan toplumun en hassas kesimi olarak kabul edilebilecek“Gebeler”de mutlaka ki psikolojik ve hormonal, hatta beslenme alışkanlıkları yönünden de etkilenmişlerdir. Ayrıca sağlıklı bir gebelik ve doğum için mutlaka yapmalarını istediğimiz günlük yürüyüşlerini bile yapamadılar, zaman zaman uygulanan uzun mecburi dışarı çıkma yasakları esnasında. Hatta birçok gebe bu dönemde kontrollerine bile gidemediler. İşte tam da bu gibi durumlardan dolayı Pandemi döneminde gebelik yaşayıp doğum yapan kişilerin gebelik ve doğum bilgilerinin Retrospektif olarak pandemi olmayan dönemdeki gebelerin gebelik ve doğum bilgileriyle karşılaştırılarak anlamlı bir farklılığı olup olmadığı değerlendirilecek, pandeminin ne gibi sonuçlar doğurduğu, ölçülebilir değerler üzerinde herhangi bir sorun oluşturup oluşturmadığı sorgulanacaktır. Olmuşsa ne tür bir sonuca sebep olduğunu saptamak amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız tek merkezli, retrospektif, vaka kontrol çalışması niteliğindedir. Etik kurul onayı alındıktan sonra Gaziosmanpaşa Plevne Aile Sağlığı Merkezinde kayıtlı, izlemleri ve takipleri yapılan, pandemi öncesi (Türkiye'deki ilk vaka tarihi 11 Mart 2020 (1)) Şubat 2019-Şubat 2020 tarihleri arasındaki doğum yapan gebelerle , pandemi sonrası Nisan 2020 -2021 arasında doğum yapan gebelerin gebelik ve doğum bilgileri ; Yaş , Aldığı Kilo , Tansiyonu , Hemoglobin değeri, Doğum Haftası, Bebeklerin; doğum kilosu, boyu ,baş ve kol çevresi, gibi bilgiler retrospektif olarak toplandıktan sonra 2 dönem arasında farklılıkların olup olmadığı araştırılıp karşılaştırma ve değerlendirme yapılacaktır. BULGULAR: Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020'de Türkiye'de de artık bir COVİD-19 hastalığı görüldüğü açıklanmış olduğu için Pandemi Öncesi 1 yıl; Şubat 2019-2020 döneminden 136 gebe ile Pandemi Sonrası 1 yıl; Nisan 2020-2021 döneminden 149 gebe olmak üzere toplam 285 gebenin gebelik kayıtları ve yine pandemi öncesi 136, pandemi sonrası da 149 olmak üzere toplamda yine 285 yenidoğan bebeğin doğum bilgileri taranmıştır. Bu taramalardan elde edilmiş nesnel ölçüye dayalı 9 verinin istatistik hesaplamaları yapılmış ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Pandemi öncesi gebe grubunun yaş ortalaması 27.5±6.4, aldıkları kilo 11.1±4 kg, sistolik kan basınçları 108.5±12.5 mmHg, diyastolik kan basınçları 65.9±8.1 mmHg ve Hb düzeyi ortalamaları 12.3±9.7 mg/dl olarak tespit edildi. Pandemi sonrası grupta gebelerin yaş ortalaması 28.4±5.4 iken, aldıkları ortalama kilo 10.9±4.7 kg, sistolik kan basınçları 112.1±10.9 mmHg, diyastolik kan basınçları 66.2±13.5 mmHg ve HB düzeykeri 11.7±1.0 mg/dl ölçüldü. Pandemi öncesi gebelik doğum haftası ortalaması 38.2±1.9, Pandemi sonrası gebelik doğum haftası ortalaması ise 37.9±2.2 olarak saptanmıştır. Pandemi öncesi ve sonrası bebeklerin doğum haftası, doğum ağırlığı, boy, baş ve kol çevreleri açısından karşılaştırıldığında, bu iki grubun birbirleriyle istatistiksel olarak anlamlı bir farkı olmadığı görüldü (p>0.05). Pandemi öncesi bebeklerin cinsiyetleri %50 oranında kız ve %50 oranında erkek iken, pandemi sonrası doğan bebeklerin %45'i erkek, %55'i kadındı. Ancak bu farklılık istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p=0.232). SONUÇLAR: Pandemi nedeniyle maruz kaldığımız sosyal izolasyon ve sokağa çıkma yasakları ile birlikte arttığı tespit edilen sedanter yaşam tarzı, kısıtlı egzersiz, sosyal anksiyete ve depresyonun etkilerinin hamilelik, doğum ve bebek sağlığı üzerine etkisini araştırdığımız bu çalışmada; COVID-19 pandemisinin yalnızca gestasyonel kan basıncı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu bulduk. Diğer 8 parametre üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pandemi, Koronavirüs, COVID-19, Gebelik, Doğum
Özet (Çeviri)
AIM: As a result of the stress, fear and loneliness that all people are exposed to during the Covid-19 pandemic, there have been some radical changes in the lives of people of all ages from all walks of society. Some of them ate more due to stress and fear, some of them stopped eating and drinking, they could not go out for meeting with their friends, could not hug their loved ones, it also forced people socio-economically.“Pregnant women”, who can be considered as one of the most sensitive part of the society, were also affected in terms of their psychological, hormonal and nutritional habits. In addition, they could not even do the daily walks that we wanted them to do for a healthy pregnancy and birth, during the curfews. Many pregnant women could not go to their doctor's controls during this period. Due to such reasons, it will be evaluated whether there is a significant difference by comparing the pregnancy and birth information of the women during the pandemic period with the pregnancy and birth information of the women in the previous period of pandemic. If it did, it is aimed to determine what kind of result it caused. MATERIAL AND METHODS: Our research is a single-center, retrospective, case-control study. After ethics committee approval; pregnant women who followed up and who gave birth in Gaziosmanpaşa Plevne Family Health Center between February 2019 and February 2020 before the pandemic (first case date in Turkey is 11 March 2020); and pregnant women who followed up and who gave birth between April 2020 and 2021 after the pandemic has been compared. Their pregnancy and birth information; age, weight gain, blood pressure, hemoglobin value, week of birth and information about babies; such as; birth weight, height, head and arm circumference were collected retrospectively. The information gathered; and comparison and evaluation were made whether there are differences between the 2 periods. RESULTS: 1 year before the pandemic with 136 pregnant women for the period of February 2019-2020, and 1 year during the pandemic with 149 pregnant women for the period of April 2020-2021 a total of 285 pregnant women and; 136 newborn before the pandemic and 149 newborn during the pandemic a total of 285 newborn information scanned. Statistical calculations of the data obtained from these scans were made and the results were compared with each other. Pre-pandemic pregnant group had a mean age of 27.5±6.4, a weight gain of 11.1±4 kg, a systolic blood pressure of 108.5±12.5 mmHg, a diastolic blood pressure of 65.9±8.1 mmHg, and a mean Hb level of 12.3±9.7 mg/dl. The mean age of the pregnant women in the post-pandemic group was 28.4±5.4, mean weight gain was 10.9±4.7 kg, systolic blood pressure was 112.1±10.9 mmHg, diastolic blood pressure was 66.2±13.5 mmHg, and HB level was 11.7±1.0 mg/dl. The mean gestational week before the pandemic was 38.2±1.9, and the mean gestational week during the pandemic was 37.9±2.2. When the birth week, birth weight, height, head and arm circumferences of the babies before and after the pandemic were compared, no statistically significant difference was observed between the two groups (p>0.05). While the sexes of the pre-pandemic babies were 50% female and 50% male; 45% of babies born after the pandemic were male and 55% them were female. However, this difference was not statistically significant (p=0.232). CONCLUSION: In this study, which we investigated the effects of sedentary lifestyle, limited exercises, social anxiety and depression, which were found to be increased due to the social isolation and curfews we were exposed to due to the pandemic; on pregnancy, birth and infant health; we found that the COVID-19 pandemic only had a significant effect on gestational blood pressure. It was concluded that there was no significant effect on the other 8 parameters. KEYWORDS: Pandemic, Coronavirus, COVID-19, Pregnancy, Birth