Türkiye'de yoksulluğun kadınlaşması: Sosyal politika açısından bir değerlendirme
  1. Tez No: 737747
  2. Yazar: ŞULE YILMAZ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye'deki kadınların çok yönlü bir kavram olan yoksulluk eksenindeki konumunun ortaya konması ve kadın yoksulluğu ile mücadele etmeye yönelik sosyal politika uygulamalarının mercek altına alınmasıdır. Bu kapsamda Türkiye'deki mevcut yoksulluk ve kadın yoksulluğunun görünümleri incelenmiş, kadınların yoksulluklarında birbirinden bağımsız olmayan birçok faktörün etkili olduğu ve kadın yoksulluğunun ekonomik, toplumsal ve kültürel yapıların olumsuz yönde uygulanması sonucunda ayrıca ele alınması gereken bir kavram olarak ortaya çıktığı saptanmıştır. Bununla birlikte Türkiye'de kadın yoksulluğu ile mücadeleye yönelik sosyal politika uygulamalarının belirli kurum ve kuruluşlar aracılığı ile gerçekleştirildiği ve uygulanan politikalarda sınırlılıklarla birlikte toplumsal cinsiyet açısından eşitlikçi olmayan anlayışın varlığı gözlemlenmiştir. Çalışmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmış olup konuya ilişkin ulusal ve uluslararası kaynaklar incelenerek geniş bir literatür taraması yapılmış, elde edilen bilgiler yorumlanarak tablo ve şekiller yardımıyla etkili bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de kadınların yoksulluk konusunda erkeklerden daha dezavantajlı konumda oldukları, yoksulluğu daha derin ve şiddetli yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Bu sorunun çözümü her ne kadar kapsamlı ve sürdürülebilir sosyal politikaların varlığını gerektirse de Türkiye'deki sosyal politikaların kadınların sosyal yaşama katılımlarına, eğitime erişimlerine ve istihdam edilmelerine yönelik birtakım gelişmelere neden olmalarına rağmen kadın yoksulluğu ile mücadele açısından yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda kadın yoksulluğunun azaltılabilmesi için mevcut sorunun ekonomik dayanaklarının yanı sıra toplumsal temelli dayanakları ile de mücadele edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the position of women in Turkey regarding poverty, which is a multifaceted concept, and to examine social policy practices aimed at combating women's poverty. Within this framework, the current poverty and the aspects of women's poverty in Turkey have been examined and it has been determined that many factors that are not independent of each other are effective in women's poverty and that women's poverty emerges as a concept that needs to be addressed separately as a result of the negative implementation of economic, social and cultural structures. However, it has been observed that social policy practices aimed at combating women's poverty in Turkey are carried out through certain institutions and organizations and that there is an inegalitarian understanding in terms of gender with limitations in the policies implemented. In the study, a descriptive research method has been used, and an extensive literature review has been provided by examining national and international sources on the subject, and the information obtained has been interpreted accordingly and tried to be transferred effectively with the help of tables and figures. As a result of the study, it has been revealed that women are in a more disadvantaged position compared to men in terms of poverty, and that they experience poverty more deeply and severely in Turkey just as in the rest of the world. Even though the solution to this problem requires the existence of comprehensive and sustainable social policies, it is understood that the social policies in Turkey are insufficient in combating women's poverty, despite the fact that they have led to some developments in women's participation in social life, their access to education and employment. In order to reduce women's poverty, the current problem should be combated with its social bases as well as its economic bases.